«Արմենիա» հեռուստաալիքը հունվարի 9-ին «Ճանապարհորդություն երկրի կենտրոն» ֆիլմով սկսել է 3D ձևաչափով կինոցուցադրությունների շարքը: Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հեռուստաալիքի ծրագրերի տնօրեն Ռուբեն Արամյանը, 3D-ով հաջորդ ֆիլմը լինելու է «Բևեռային ճեպընթացը», որը ցուցադրվելու է հունվարի 16-ին ժամը 20:00-ին: Արամյանի խոսքերով, 3D-ով ֆիլմեր կարելի է դիտել նույնիսկ «Ռուբին» հեռուստացույցով: Նա նշել է, որ Հայաստանի սուպերմարկետներում տարածվել է շուրջ 30 հազար ստերեոակնոց, թեև «Ճանապարհորդություն երկրի կենտրոն» ֆիլմը դիտել են ավելի շատ հեռուստադիտողներ: «Արմենիայի» ղեկավարությունը որոշում կընդունի 3D-ով ֆիլմերի հեռարձակման մասին երեք ցուցադրությունների արդյունքների ամփոփումից հետո:
Միաժամանակ, ՀՀՀ-ն դեռևս չի պլանավորում 3D-ով ֆիլմերի ցուցադրություն: Այդ մասին, պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին, ասել է ՀՀՀ խորհրդի նախագահ Ալեքսան Հարությունյանը: «Մենք կսկսենք 3D-ով ֆիլմերի հեռարձակում այն բանից հետո, երբ դա կանեն համաշխարհային առաջատար հեռուստաալիքները: Դա հետաքրքիր փորձ է Հայաստանի մասնավոր հեռուստաընկերությունների համար, սակայն պետական հեռուստաալիքը չի կարող փորձարկել, առավել ևս, որ մենք ֆիլմերը հեռարձակում ենք հայերեն թարգմանությամբ»,- ասել է նա:

15 Январь 2011 - 12:28 AMT
Телеканал “Армения” 9 января начал серию кинопоказов в формате 3D фильмом “Путешествие к центру Земли”. Как сказал в беседе с корреспондентом PanARMENAIN.Net директор программ телеканала Рубен Арамян, следующий фильм в формате 3D – “Полярный экспресс” – будет показан 16 января в 20:00. Также на 23 января запланирован показ фильма “Глубокое море”. Просмотр кинофильмов в трехмерном формате при наличии 3D стереочков возможен посредством обычного телевизора, даже марки «Рубин». По словам Арамяна, в супермаркетах Армении было распространено порядка 30 тыс. стереочков, хотя фильм “Путешествие к центру Земли” посмотрело намного больше телезрителей. Руководство телекомпании примет решение о продолжении трансляции фильмов в 3D, после обобщения итогов трех показов.
Между тем, Общественное телевидение Армении пока не планирует трансляцию фильмов в формате 3D. Об этом, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENAIN.Net, сказал председатель совета Общественной телерадиокомпании Армении Алексан Арутюнян. “Мы начнем трансляцию в формате 3D после того как это сделают ведущие мировые телеканалы. Это интересный опыт для частных телеканалов Армении, однако государственный Общественный телеканал не может экспериментировать, тем более, что мы транслируем фильмы в переводе на армянский язык”, – отметил он. Он также отметил, что в эфире еще одного армянского телеканала был показан мультфильм в формате 3D.