Հայաստանը «ՎիմպելԿոմի» ներկայության ԱՊՀ երկրներում առաջատար է ինտերնետ-թրաֆիկի օգտագործման ծավալներով: Այդ մասին լրագրողներին հայտնել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն: Նրա խոսքերով, «ԱրմենՏելի» բաժանորդներն ամսական օգտագործում են 300 տերաբայթ թրաֆիկ` առաջ անցնելով Ղազախստանից: Ինչպես նշել է Իգոր Կլիմկոն, ընկերության ինտերնետ-կապի բաժանորդների մոտ նվազագույն արագությունը կազմում է 3 Մբթ/վ: «Beeline-ի ժամանումով Հայաստան արտաքին ուղիների անցումային կարողությունն ավելացել է 127 անգամ: 2010-ին երկրի ողջ տարածքով կառուցվել է օպտիկամանրաթելային կապի երկու օղակ, այսօր մենք հնարավորություն ունենք զարգացնել մինչև 60 Գբթ/վ արագություն»,- ասել է Կլիմկոն:
Միաժամանակ, ընկերությունը նախընտրում է զարգացնել 3G ցանցերի հզորություն, քան կառուցել LTE ցանց: Տվյալ պահին «ԱրմենՏելը» շարունակում է համագործակցել ՀԾԿՀ հետ LTE ցանցի կառուցման հաճախականություններ տրամադրելու համար, սակայն հաճախականությունների ազատ դիապազոն դեռևս չկա: «Չեմ կարծում, որ 4G-ի կառուցումն արդի կլինի առաջիկա կես տարում, քանի որ 4G-ի համար նույնիսկ չկա սարքավորումների զանգվածային արտադրություն»,- ասել է Կլիմկոն: Նրա խոսքերով, ընկերության 3G կապի բաժանորդների ինտերնետի միջին արագությունը կազմում է 1 Մբթ/վ, իսկ մեկ տարում 3G կայանների քանակը հասել է 220-ի:

Армения лидирует среди стран присутствия “ВымпелКом” в СНГ по объемам используемого Интернет-трафика. Об этом сообщил журналистам генеральный директор компании “АрменТел” Игорь Климко. По его словам, абоненты “АрменТел” используют 300 терабайт трафика в месяц, таким образом опережая Казахстан. Как отметил Игорь Климко, максимальная скорость у абонентов безлимитных тарифных планов Интернет-связи компании достигает 3Мбит/сек. “С приходом Beeline в Армению, пропускная способность внешних каналов увеличилась в 137 раз. В 2010 году были построены два кольца оптоволоконной магистрали по всей территории страны, на сегодняшний день у нас 5 независимых разнесенных выходов в Интернет”, – отметил Климко.
Вместе с тем, компания предпочитает развивать мощность 3G сетей, чем строить сети LTE, в которых, тем не менее, проявляет заинтересованность. На данный момент “АрменТел” продолжает вести переговоры с Комиссией по регулированию общественных услуг по предоставлению частот на постройку сети 4 поколения (LTE), однако свободного диапазона частот пока не найдено. “Не думаю, что постройка 4G будет актуальной в ближайшее полугодие, поскольку пока даже нет массового производства устройств для 4G. Мы сосредоточимся на увеличении мощностей 3G, где, на наш взгляд, еще есть много неиспользованного потенциала”, – отметил Игорь Климко. По его словам, средняя скорость Интернета у абонентов 3G компании составляет 1 Мбит/с, а за год число 3G-станций от 60 достигло 220.