Դրա հետ մեկտեղ 2010թ. 11 ամիսների ընթացքում տեղեկատվական և կապի ոլորտներում մատուցված ծառայությունների ծավալը դրամական համարժեքով կազմել է 174 մլրդ դրամ, ինչը 1,1 տոկոսով ավելի է 2009 թվականի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշի համեմատ և կազմում է երկրում մատուցված ծառայությունների ընդհանուր ծավալի 24,6 տոկոսը:
2011 թվականին Հայաստանի Հանրային ծառայությունների կարգավորման հանձնաժողովը հեռահաղորդակցության (էլեկտրոնային հաղորդակցության) բնագավառում կշարունակի կարգավորման օրենսդրական դաշտի կատարելագործման ուղղությամբ տարվող աշխատանքները: 2011 թվականին հանձնաժողովը իրավական ակտեր կընդունի էլեկտրոնային հաղորդակցության բնագավառում տեղական և արտերկյա ներդրումների, ինչպես նաև օպերատորների ենթակառուցվածքների համատեղ օգտագործումը խթանող, այդ թվում Համաշխարհային բանկի զարգացման քաղաքականության 3րդ վարկային ծրագրով նախատեսված գործողությունների շրջանակում հանրային ամրակցված հեռահաղորդակցության ցանցի ավանդական օպերատորի տրանսպորտային ենթակառուցվածքներն այլ օպերատորների կողմից օգտագործման սակագների և պայմանների կանոնակարգման վերաբերյալ: 2011 թվականի կշարունակվեն աշխատանքները բջջային կապի ցանցերում 3G ստանդարտի և LTE ցանցերի ներդրման ուղղությամբ, ինչը բջջային ցանցերի բաժանորդներին հնարավորություն կտա շատ բարձր արագագործություն ունեցող համակարգերի միջոցով ստանալ ծառայությունների ավելի մեծ տեսականի` տեղեկատվական հոսքերի հսկայական ծավալներով:
«ԱրմենՏել» ընկերությունը (ապրանքանիշը Beeline) հայտարարում է Հայաստանի շրջաններում 3G ցանցի ընդլայնման մասին: Երրորդ սերնդի ցանցը գործարկվել է Արարատ, Արմավիր, Արտաշատ, Աշտարակ, Վարդենիս, Վեդի, Գավառ, Եղվարդ, Մասիս, Մեծամոր, Հրազդան, Սևան քաղաքներում, ինչպես նաև ՀՀ տասնյակ գյուղական համայնքներում: Ծածկույթի գոտու ընդլայնմանը զուգահեռ 3G կապի տասնյակ նոր կայաններ շահագործման են հանձնվել Աբովյան, Գյումրի, Վանաձոր, Էջմիածին և Երևան քաղաքներում, ինչի արդյունքում զգալիորեն ավելացել է այդ քաղաքներում գործող երրորդ սերնդի ցանցի հզորությունը:
Արցախի Կրթական հիմնադրամը գործընկերներ է որոնում ղարաբաղյան դպրոցներն ինտերնետով ապահովելու նախագիծն իրագործելու համար: ԼՂՀ կրթության նախարարության տվյալներով, հանրապետությունում ինտերնետով ապահովված են 30 դպրոցներ: Միաժամանակ, նրա խոսքերով, այդ դպրոցներում կապը շատ վատն է, քանի որ միացումն իրականացվում է հեռախոսային լարերով Dial-up տեխնոլոգիայով: Նա նշել է, որ հիմնադրամը կարող է այդ նպատակի համար օգտագործել արբանյակային սարքավորման 2 կոմպլեկտներ: Դա թույլ կտա 256 կբ/վ արագությամբ ինտերնետով ապահովել Արցախի մոտ 30 գյուղեր:
ԼՂՀ վարչապետ Արա Հարությունյանի բլոգը բացվել է govnkr.livejournal.com հասցեում: Իր առաջին գրառման մեջ Արցախի կառավարության ղեկավարը նշել է, որ բլոգը կոչված է ապահովել ավելի գործնական ու անմիջական կապը և ծրագրային շփումը ԼՂՀ քաղաքացիների, ՀՀ և աշխարհի տարբեր երկրներում ապրող մեր հայրենակիցների հետ: «Այս նպատակով մենք ստեղծել ենք հետևյալ էջը ԼՂՀ կառավարության գործունեությունը ավելի բաց, հրապարակային և անմիջական մթնոլորտում ներկայացնելու, քննարկելու և ձեր կողմից օգտակար վերլուծություններ ու առաջարկներ ստանալու ակնկալիքով»,- ասվում է Արա Հարությունյանի բլոգի գրառման մեջ:
Տիգրան Սարգսյանն ամփոփել է 1 տարվա ընթացքում անձնական բլոգը վարելու արդյունքները: «Ես ձեզ հարցեր ունեմ: Դուք էլ, համոզված եմ` ինձ». մեկ տարի առաջ այս համոզմունքն էր, որ ստիպեց ինձ բացել իմ բլոգը: Ձեզանից շատերը ողջունեցին այդ գաղափարը, որոշները թերահավատ էին, կային մարդիկ, ովքեր իմ Կենդանի մատյանի համար կարճ կյանք էին կանխատեսում: Մեկ տարվա ընթացքում մենք բազմաթիվ թեմաներ քննարկեցինք՝ գիտության խնդիրներից մինչև մեր գրական նախընտրությունները, բարձր տեխնոլոգիաներից մինչև մշակութային ժառանգության պահպանման հարցերը»,- ասել է ՀՀ վարչապետը:
Մեկ տարում ՀՀ վարչապետը 31 գրանցում է կատարել Կենդանի մատյանում (Live Journal), և 32 անգամ մեկնաբանել գրությունները: Tigransargsyan բլոգերի մշտական ընթերցողներն են 377 մարդիկ:
Արմենիա» հեռուստաալիքը հունվարի 9-ին «Ճանապարհորդություն երկրի կենտրոն» ֆիլմով սկսել է 3D ձևաչափով կինոցուցադրությունների շարքը: Ինչպես հայտնել է PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հեռուստաալիքի ծրագրերի տնօրեն Ռուբեն Արամյանը, 3D-ով հաջորդ ֆիլմը լինելու է «Բևեռային ճեպընթացը», որը ցուցադրվելու է հունվարի 16-ին ժամը 20:00-ին: Արամյանի խոսքերով, 3D-ով ֆիլմեր կարելի է դիտել նույնիսկ «Ռուբին» հեռուստացույցով: Նա նշել է, որ Հայաստանի սուպերմարկետներում տարածվել է շուրջ 30 հազար ստերեոակնոց, թեև «Ճանապարհորդություն երկրի կենտրոն» ֆիլմը դիտել են ավելի շատ հեռուստադիտողներ: «Արմենիայի» ղեկավարությունը որոշում կընդունի 3D-ով ֆիլմերի հեռարձակման մասին երեք ցուցադրությունների արդյունքների ամփոփումից հետո:
Միաժամանակ, ՀՀՀ-ն դեռևս չի պլանավորում 3D-ով ֆիլմերի ցուցադրություն: Այդ մասին, պատասխանելով PanARMENIAN.Net ի թղթակցի հարցին, ասել է ՀՀՀ խորհրդի նախագահ Ալեքսան Հարությունյանը: «Մենք կսկսենք 3D-ով ֆիլմերի հեռարձակում այն բանից հետո, երբ դա կանեն համաշխարհային առաջատար հեռուստաալիքները: Դա հետաքրքիր փորձ է Հայաստանի մասնավոր հեռուստաընկերությունների համար, սակայն պետական հեռուստաալիքը չի կարող փորձարկել, առավել ևս, որ մենք ֆիլմերը հեռարձակում ենք հայերեն թարգմանությամբ»,- ասել է նա:
Երեք օրում 5D Cinema նոր տեսադահլիճը Երևանում այցելել է 200 հանդիսատես, հիմնականում մեծահասակներ: Այդ մասինPanARMENIAN.Net ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է կինոսրահի ադմինիստրատոր Էդգար Դավթյանը: Ըստ նրա, տեսադահլիճը, որն աշխատում է ժամը 11:00-24:00-ն, և ունի 4 տեղ, հնարավորություն է տալիս 3-5 րոպեանոց տեսանյութ դիտել 5D ձևաչափով: Այցելուներին առաջրակվում է տարբեր ժանրերի 8 տեսահոլովակ՝ մուլտֆիլմեր, միստիկա, սարսափ,. Ֆանտաստիկա: Տոմսի արժեքը 2000 դրամ է:
Ըստ Էդգար Դավթյանի, 5D Cinema մտադիր է նոր տեսասրահներ բացել Երևանում: 5 D ձևաչափը 3D և 4D ձևաչափերի շարունակությունն է: 5 D ձևաչափում հանդիսատեսի ներկայության էֆեկտը ձևավորվում է ոչ միայն ծավալային պատկերի, այլ նաև այլ հատուկ էֆեկտների հաշվին. շարժական աթոռի, ջրի ցողման, տարբեր հոտերի տարածման միջոցով: 5D Cinema կինոսրահը հագեցած է բելառուսական «Վիրտուալ իրականության տեխնոլոգիաներ» ընկերության սարքավորումներով:

16 Январь 2011 - 07:21 AMT
В новогоднюю ночь в Армении было передано и получено более 40 млн звонков и около 9 млн sms-сообщений
В 2011 году Комиссия по регулированию общественных услуг (КРОУ) Армении примет правовые акты, регулирующие местные и иностранные инвестиции в сферу электросвязи, а также содействующие совместному использованию операторами инфраструктуры. В том числе будут установлены тарифы и условия использования инфраструктуры Общественной фиксированной телекоммуникационной сети, которая будет построена в рамках кредитной программы ВБ. Об этом сообщается в Программе КРОУ на 2011 год. В течение года также будут предприняты шаги для развития конкуренции на рынке IP-услуг ,расширение доступа к широкополосному (высокоскоростному) Интернету в Армении, особенно в регионах страны. Также будут продолжены работы по внедрению в мобильную связь сетей 3G и LTE, что позволит увеличить скорость и разнообразие телекоммуникационных услуг
Компания “АрменТел” запустила сеть третьего поколения (3G) в городах Арарат, Армавир, Арташат, Аштарак, Варденис, Веди, Гавар, Егвард, Масис, Мецамор, Раздан, Севан, а также в десятках сельских общин РА. Параллельно расширению зоны покрытия десятки новых станций 3G введены в эксплуатацию в городах Абовян, Ванадзор, Гюмри, Эчмиадзин и Ереван, тем самым существенно увеличена емкость действующей сети третьего поколения в данных городах. Сеть 3G “АрменТел” охватывает территорию с общим населением около 2,5 млн человек. Также компания предоставляет реальные IP-адреса всем абонентам мобильного Интернета, что позволяет организовать веб-хостинг на своем компьютере, ftp-сервере и т.д., напрямую обмениваться файлами с другими пользователями сети Интернет, обезопасить доступ к онлайн-банкингу и доступ к своему компьютеру из Интернета для удаленного администрирования.
Образовательный фонд Арцаха ищет партнеров для реализации проекта по обеспечению карабахских школ Интернетом. По данным министерства образования НКР, Интернетом в республике обеспечены 30 школ. Между тем, связь в этих школах оставляет желать лучшего, поскольку подключение производится по телефонным линиям по технологии Dial-up.Как заявляют представители фонда, организация с помощью 2 комплектов спутникового оборудования смогла бы обеспечить Интернетом со скоростью 256 кб/с и с неограниченным трафиком как минимум 30 сел Арцаха. Стоимость всего проекта составляет порядка $50 тыс., проект рассчитан на 2 года.
Блог премьер-министра НКР Ара Арутюняна открылся по адресу govnkr.livejournal.com. В своей первой записи глава правительства Арцаха, отметил, что блог призван обеспечить более деловую и непосредственную связь с гражданами НКР, а также с соотечественниками, проживающими в Армении и разных странах мира. “Мы открыли страничку для представления деятельности правительства НКР в атмосфере гласности и открытости, вместе с тем мы ожидаем активных обсуждений, полезных исследований и предложений с вашей стороны”, – говорится в записи в блоге Ара Арутюняна.
Тем временем, премьер-министр Армении Тигран Саркисян подвел итоги первого года ведения блога. По словам премьера, с помощью блоггеров был решен ряд проблем, таких как, например, обязательное использование кодировки юникод в официальном документообороте, а также стал более прозрачным порядок использования внебюджетных счетов в госорганах. Тигран Саркисян пообещал продолжить вести свой блог (tigransargsyan.livejournal.com), поскольку есть еще много вопросов, которые необходимо обсудить с блоггерами.
Телеканал “Армения” 9 января открыл серию кинопоказов в формате 3D фильмом “Путешествие к центру Земли”. Просмотр кинофильмов в трехмерном формате при наличии 3D стереочков возможен посредством обычного телевизора. В супермаркетах Армении было распространено порядка 30 тыс. стереочков, однако по словам представителей компании фильм “Путешествие к центру Земли” посмотрело намного больше телезрителей. Руководство телекомпании примет решение о продолжении трансляции фильмов в 3D, после обобщения итогов трех показов.
Между тем, Общественное телевидение Армении пока не планирует трансляцию фильмов в формате 3D. Об этом, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENAIN.Net, сказал председатель совета Общественной телерадиокомпании Армении Алексан Арутюнян. “Мы начнем трансляцию в формате 3D после того как это сделают ведущие мировые телеканалы. Это интересный опыт для частных телеканалов Армении, однако государственный Общественный телеканал не может экспериментировать, тем более, что мы транслируем фильмы в переводе на армянский язык”, – отметил он. Он также отметил, что в эфире еще одного армянского телеканала был показан мультфильм в формате 3D. За три дня работы видеозала 5D Cinema в Ереване было зарегистрировано 200 посетителей, большинство из которых взрослые. Видеозал предоставляет возможность просмотра 3-5 минутного видео в 5D формате. Посетителям предлагается выбор из 8 роликов различных жанров (мультфильмы, мистика, ужасы, фантастика). Цена на билет составляет 2000 драмов.
По словам Эдгара Давтяна, 5D Cinema планирует открытие новых видеозалов в Ереване. 5D формат — это продолжение 3D и 4D формата. В 5D кинотеатре эффект присутствия зрителя формируется не только за счет объемного изображения, но и за счет других спецэффектов: подвижного вибрирующего кресла, разбрызгивания воды, распространения запахов. Видеозал 5D Cinema оснащен оборудованием белорусской компании "Технологии Виртуальной Реальности", которая поставляет современное оборудование для индустрии развлечений в страны СНГ, а также в страны Прибалтики и Турцию.