Հայաստանում արգենտինահայ ձեռնարկատեր Էդուարդո Էռնեկյանի ֆինանսական աջակցությամբ մշակվում է Արցախի դպրոցները համակարգիչներով ապահովելու ծրագիր: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է Էլեկտրոնային բովանդակության հայկական ասոցիացիայի տնօրեն Գարեգին Չուգասզյանը: Նրա խոսքերով, նախագիծն իրականացվելու է 2011-ի ընթացքում: Ծրագրի մշակումը գտնվում է սկզբնական փուլում, և ուստի դրա մանրամասները հրապարակվելու են ավելի ուշ, սակայն, ունեցած տեղեկատվության համաձայն, դիտարկվում է Արցախի դպրոցներին iPad պլանշետային համակարգիչներ տրամադրելու հնարավորությունը:
2011-ի սկզբում Լեռնային Ղարաբաղում մեկնարկում է «Համակարգիչ բոլոր համար» ծրագրի փորձնական փուլը: Նախատեսվում է, որ նախագծին լրացուցիչ ֆինանսավորում կցուցաբերի Արցախի Հանրապետության կառավարությունը: Ծրագրի փորձնական մասի առաջին փուլում անհրաժեշտ է 1 մլն դոլար, որը հիմնականում է տրամադրելու է բանկային հատվածը:

27 Январь 2011 - 07:50 AMT
В Армении при финансовом содействии аргентинского предпринимателя армянского происхождения Эдуардо Эрнекяна, разрабатывается программа по обеспечению школ Арцаха компьютерами. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил директор Армянской ассоциации электронного содержания Гарегин Чугасзян. По его словам, проект будет осуществлен в течение 2011 года. Разработка программы находится на самом раннем этапе и поэтому ее подробности будут обнародованы позже, однако, по имеющейся информации, рассматривается возможность предоставления школьникам Арцаха планшетных компьютеров iPad.
Также в начале 2011 года в Нагорном Карабахе стартует пилотная часть программы “Компьютер для всех”. Планируется, что дополнительное финансирование проекту окажет правительство республики Арцах. На первом этапе для реализации пилотной части программы понадобится сумма в размере $1 млн, которую в основном предоставит банковский сектор.