Գրոսմայստեր Հրանտ Մելքումյանը, որը Սարաևոյի միջազգային մրցաշարում զբաղեցրել է երկրորդ տեղը և դարձել արագ շախմատի հաղթող, PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է, որ մրցաշարն իր համար լավ է դասավորվել և նա գոհ է իր ելույթից:
«Ընդհանուր առմամբ, մրցաշարը հեշտերից չէր, քանի որ հաղթանակի դեպքում շախմատիստը հավաքում էր երեք միավոր, ոչ ոքիի դեպքում` 1: Ոչ ոք չէր ցանկանում ոչ ոքի խաղալ. և արդյունքում ստացվել էին լարված պարտիաներ»,- ասել է Մելքումյանը:
Շախմատիստի խոսքերով, որն անձնական արդյունքով մինչև վերջ մրցաշարի առաջատարն էր, բոլոր շախմատիստները պայքարում էին մինչև վերջ:
Մելքոնյանը նշել է, որ իրեն շատ լավ է զգում արագ շախմատում, ավելի ազատ է գործում և հաճույք ստանում խաղից: «Արագ շախմատի պարտիաները նույնպես հեշտ չէին, բայց ես կարողացա զբաղեցնել առաջին տեղը»,- ասել է նա:
Առաջիկայում Մելքումյանը հանդես է գալու այլ միջազգային մրցաշարերում, որտեղ ելույթ է ունենալու ինչպես թիմային, այնպես էլ անհատական պայքարում:

17 Май 2011 - 04:27 AMT
Гроссмейстер Грант Мелкумян, который в международном турнире в Сараево занял второе место и стал победителем по блиц шахматам, в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сказал, что турнир для него складывался хорошо, и он доволен своим выступлением.
“В общем, турнир был не из легких, поскольку в случае победы шахматист набирал три очка, а в случае ничьи – 1. Никто не хотел сыграть вничью, и в результате получились напряженные партии”, – сказал Мелкумян.
По словам шахматиста, который по личному результату до конца турнира был лидером, все партии длились долго, и все шахматисты боролись до конца: “В последнем туре я черными фигурами играл с одним из моих основных соперников. Мы оба хотели выиграть, но в конце зафиксировалась ничья. Победителем стал грузинский шахматист, с которым я поделил очки. В итоге всех туров я занял второе место”.
Мелкумян отметил, что он очень хорошо себя чувствует в блиц шахматах, действует более свободно и наслаждается игрой: “Эти партии тоже были нелегкими, но я справился и, опередив всех соперников, смог занять первое место”.
В ближайшее время Мелкумян сыграет в других международных турнирах, где выступит как в командной, так и в индивидуальной борьбе.