Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիայի նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանը մեկնաբանել է Հայաստանի առաջնությունն աշուն-գարուն համակարգով անցկացնելու վերաբերյալ որոշումը՝ նշելով, որ ՀՖՖ գործկոմը դա արել է եվրոպական առաջնությունների չափանիշներին համապատասխանելու համար: «Ես դժգոհ էի Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի ելույթներից Եվրոպայի առաջնության ընտրական փուլում: Մարզիկների ֆիզիկական պատրաստվածությունը թերի էր: Իսկ քանի որ ընտրական մրցաշարերի բոլոր հիմնական խաղերն անց են կացվում աշնանը, մենք կայացրեցինք նման որոշոմ, որպեսզի հավաքականները պատրաստ լինեն»,-ասել է Հայրապետյանը:
Գործկոմը նաև որոշել է, որ Հայաստանի առաջնություններում ակումբները պետք է հրաժարվեն օտարերկրացի դարպասապահներից: Ըստ Հայրապետյանի, դա կնպաստի դարպասապահների զարգացմանը: «Պատանեկան մարզադպրոցները այդպիսով մեծ ուշադրություն կդարձնեն դարպասապահներին: Մեզ մտահոգում էր այն, որ երկրի առաջնությունում 8 ակումբներից 5-ը օտարերկրացի դարպասապահներ ունեն»:
Հայրապետյանը նաև ասել է, որ ՀՖՖ-ն 2012թ. մտադիր է Գյումրիում ավարտել ֆուտբոլի դպրոցի շինարարությունը, որն արդեն 2 ամիս է ինչ ընթանում է: «Մտադիր ենք դպրոցներ կառուցել Վանաձորում և Երևանի Նորագավիթ համայնքում»,-հավելել է նա: ՀՖՖ նախագահն ասել է, որ նոր մանրամասներ «Հրազդան» մարզադաշտի մասին հայտնի կդառնան հաջորդ շաբաթ: Հայրապետյանը խոստովանել է նաև, որ իրեն շատ է ուրախացնում այն, որ Հայաստանի հավաքականի ու Կրասնոդարի» հարձակվող Յուրա Մովսիսյանով սկսել են հետաքրքրվել ուժեղ ակումբներ: «Մովսիսյանն ուժեղ խաղացող է և այլ ակումբ տեղափոխվելու դեպքում կկարողանա դա օգտագործել ի նպաստ Հայաստանի հավաքականի: Դա չի կարող բացասաբար անդրադառնալ նրա վրա, ինչպես մի ժամանակ Էդգար Մանուչարյանի տեղափոխվելը «Այաքս»: Յուրան ուժեղ ու համարձակ ֆուտբոլիստ է, թեև Մանուչարյանը տեխնիկապես ավելի պատրաստված է»,-ասել է նա:

17 Декабрь 2011 - 10:01 AMT
Рубен Айрапетян: Основные матчи отборочных турниров проходят осенью, и мы решили проводить чемпионат Армении по системе осень-весна
Президент Федерации футбола Армении (ФФА) Рубен Айрапетян прокомментировал переход чемпионата Армении к системе осень-весна, отметив, что исполком ФФА принял такое решение, что бы соответствовать стандартам европейских чемпионатов. “Я был недоволен выступлением молодежной сборной Армении в отборочном этапе чемпионата Европы. Игроки физически были нехорошо подготовлены. А поскольку все основные матчи отборочных турниров проходят осенью, мы приняли такое решение, чтобы наши сборные были готовы ”,- подчеркнул Айрапетян.
Исполком также решил, что на чемпионатах Армении клубы должны отказаться от иностранных голкиперов. По мнению Айрапетяна, это поможет развитию армянских голкиперов: “Юношеские спортшколы таким образом уделят огромное внимание голкиперам. Нас очень побеспокоило то, что на чемпионате страны у 5 клубов из 8 были иностранные вратари”.
Айрапетян также сообщил, что ФФА планирует в 2012 году завершить строительство футбольной школы в Гюмри, которое длится уже два месяца. “Также планируем построить школы в Ванадзоре и в ереванской общине Норагавит ”,- добавил он.
Глава ФФА сообщил, что новые подробности о стадионе “Раздан” будут на следующей неделе.
Айрапетян также признался, что его очень радует, что в нападающем сборной Армении и “Краснодара” Юре Мовсисяне заинтересованы сильные клубы. “Мовсисян – сильный игрок, и сможет в случае перехода в другой клуб использовать это в пользу сборной Армении. Это не сможет отрицательно повлиять на него, как когда-то переход Эдгара Манучаряна в “Аякс”. Юра сильный и храбрый игрок, несмотря на то, что Манучарян намного техничнее”,- сказал он.