Մակերեսային ջրային հոսքերի առաջացում Հայաստանում լինում է մարտ-մայիս ամիսներին, արդյունքում Հայաստանում գործող 70 ջրամբարներում հաջողվում է պահեստավորել 1 մլրդ խմ ջուր: Այս մասին մարտի 23-ին հայտարարել է ՀՀ բնապահպանության նախարարության Ջրային ռեսուրսների կառավարման գործակալության պետի տեղակալ Վալոդյա Նարիմանյանը: Միաժամանակ, ըստ նրա, նույն ժամանակահատվածում ջրային ռեսուրսների մոտ 60 տոկոսը հեռանում է երկրից, ուստի օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին առաջանում է պակասուրդ: «Մենք չունենք ջրայն ռեսուրսների հետ կապված խնդիրներ, սակայն կա դրանց օգատագործման արդյունավետության խնդիր»,-ընդգծել է նա:
Այս առնչությամբ պաշտոնյան հայտարարել է, որ, այնուամենայնիվ, առաջատար միջազգային կառույցները, ինչպիսիք են ՄԲ-ը, ԱՄՆ Զարգացման միջազգային կազմակերպությունը (USAID), ԵՄ համապատասխան կառույցները, Հայաստանում գրանցել են զգալի աճ` վերջին 10 տարիների ընթացքում ջրային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարման ոլորտում: Այդ պատճառով, ինչպես հաղորդել է Վոլոդյա Նարիմանյանը, «Ազգային ջրային ծրագրի մասին» օրենքի շրջանակներում առաջիկա 20-30 տարիներին ծրագրվում է կառուցել 70-80 ջրամբար` 2 մլրդ խմ ջրի համար:

Surface water formation in Armenia is conducted in March-May, as a result of which 1 billion cubic meters of water is collected from the republic’s 70 reservoirs, deputy head of the Water Resource Management Agency of RA Ministry of Nature Protection said.
As Volodya Narimanyan told a press conference on March 23, 60% of water resources simply flow away for this period.
“Armenia doesn’t face water resources deficit. It currently faces the problem of their effective management, instead,” he said.
In this context he noted that leading international institutions like the World Bank, the United States Agency for International Development (USAID) and relevant institutions of the EU have recorded notable progress regarding reforming Armenia’s water management systems over the last 10 years. Mr. Narimanyan further underlined the plan to build 70-80 more reservoirs for up to 2 bln. cubic meters of water in coming 20-30 years.