Ըստ վիճակագրական տվյալների, 2012թ. գնաճը 2011թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 4,8 տոկոս: 2012թ. փետրվարին 2011թ. հունվարի համեմատ սպառողական գներն աճել են 5,6 տոկոսով:
2012թ փետրվարին 2011-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, սպառողական գներն ավելացել են 3 տոկոսով, ընդ որում ամսական կտրվածքով գրանցվել է 0,9 տոկոս գների անկում: Միաժամանակ 2012 հունվար-փետրվար ամիսներին 2011-ի նույն ժամանկահատվածի համեմատ գրանցվել է 3,9 տոկոս գնաճ:
Ի տարբերություն ՀՆԱ ցուցանիշի, տնտեսական ակտիվության ցուցանիշը հաշվարկվում է տնտեսական գործունեության իրականացված տեսակների ծավալով, ոչ թե հավելյալ արժեքի ծավալներով և չի ներառում արտադրության ու ֆինանսական միջնորդության համար մաքուր հարկերը, որոնք անուղղակիորեն են հաշվարկվում:
Տնտեսական աճը Հայաստանում ըստ 2012թ. բյուջեի նախատեսված է 4,2 տոկոսի մակարդակում, իսկ գնաճը՝ 4±1,5%:
Հունաստանը պատրաստ է աջակցել Հայաստանին ԵՄ հետ ասոցիատիվ համաձայնագրի ստորագրման հարցում: Այս մասին Երևանում հայտարարել է Հունաստանի տնտեսական և սոցիալական կոմիտեի պատվիրակության նախագահ Քրիստոս Պոլիզողոպուլոսը: Նա նշել է, որ Հունաստանն ու Հայաստանը սերտ բարեկամական հարաբերություններ ունեն՝ հիմնված պատմամշակութային ժառանգության վրա:
Ինչպես նշել է Քրիստոս Պոլիզողոպուլոսը, այսօրվա դրությամբ Հունաստանի տնտեսությունը ծանր ժամանակներ է ապրում և վարում է տնտեսման կոշտ քաղաքականություն, որը վատ է անդրադառնում ժողովրդի վրա: «Մենք վստահ ենք, որ կկարողանանք հաղթահարել ճգնաժամը և կարևոր դերակատարություն ունենալ Եվրոպայում»,-հավելել է նա:
Հայաստանը դեռ չի հաղթահարել ճգնաժամը: Այս մասին Երևանում հայտարարել է Հունաստանի Տնտեսական և սոցիալական խորհրդի ղեկավար Քրիստոս Պոլիզողոպուլոսը: Ըստ նրա, համաշխարհային զարգացումները վկայում են, որ կարող է նոր «ցունամի» առաջանալ, քանի որ ճգնաժամի աղբյուրներն առայժմ արմատախիլ չեն արվել:
«Մենք չպետք է անհոգ լինենք, Հայստանը ևս, որի իշխանությունները քիչ ջանքեր չեն գործադրել ճգնաժամին դիմակայելու համար»,-հայտարարել է Պոլիզողոպուլոսը:

При этом, в феврале по сравнению с январем 2012 года этот показатель увеличился на 4,9%. В то же время в январе-феврале 2012 года по сравнению с тем же периодом 2011 года рост экономической активности составил 5,6%.
Одновременно, согласно статданным, в феврале 2012 года по сравнению с аналогичным периодом 2011 года потребительские цены выросли на 3%, при этом в месячном разрезе была зафиксирована дефляция на уровне 0,9%. А вот в январе-феврале 2012 года по сравнению с тем же периодом 2011 года инфляция увеличилась на 3,9%.
Тем не менее, руководитель греческой делегации и глава Экономического и социального совета Греции, которая с двухдневным визитом посетила Армению, Кристос Полизогопулос предостерег мир и Армению: мировые развития свидетельствуют о том, что может нахлынуть новое “цунами”, потому что источники кризиса еще не искоренены. “Мы не должны быть беспечными, в том числе и Армения, власти которой приложили немало усилий для противостояния кризису”,- заявил он.
Кристос Полизогопулос с грустью рассказывал о ситуации в Греции, переживающую трудные времена и проводит жесткую политику экономии, которая тяжело сказывается на греческом народе. В то же время глава структуры заявил: «Мы уверены, что сможем преодолеть кризис, и будем играть важную роль в Европе». Более того, Греция готова приложить все усилия для оказания содействия Армении на пути подписания Ассоциативного соглашения с ЕС.