Թույլ տալ Հունաստանին դուրս գալ եվրագոտուց, մեծ սխալ կլիներ: Նման կարծիք է հայտնել Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը` Բի-բի-սիին տված հարցազրույցում:
Գերմանական կառավարության ղեկավարը ընդգծել է, որ ԳՖՀ կանի ամեն հնարավոր բան, որպեսզի թույլ չտա եվրագոտու անդամ պետությունների թվի կրճատում: Մերկելը մասնավորեցրել է, որ Հունաստանի իշխանությունները ևս մտադիր են մնալ նրա կազմում: «Հունաստանն ունի նշանակալի թուլություններ, սակայն ձգտում է հաղթահարել դրանք»,-ընդգծել է նա:
Գերմանացի կանցլերը անդրադարձել է նաև Հունաստանին տրամադրվաղ ֆինանսական օգնության հարցին: Ըստ նրա, մի երկրում, որտեղ առկա է ճգվաժամ, վարկեր չեն պահանջվի, քանի որ 130 մլրդ եվրո արժողությամբ վերջին տրանշը կարող է հունական տնտեսությունը պահպանել մինչև 2014թ: Ընդգծենք, որ ԳՖՀ ֆինանսական օգնության ցուցաբերման տեսանկյունից ամենամեծ դերն է խաղացել, ինչը գերմանացի բնակչության շրջանում դժգոհություններ է առաջացրել:
Միևնույն ժամանակ Մերկելը նախազգուշացրել է, որ եվրոպական երկրները ծախսերի հարցում պետք է ավելի զգույշ լինեն: Վերջին ժամանակներս դրանք գերազանցում են եկամուտները: Այս մասին հաղորդում է ՌԲԿ-ն:

26 Март 2012 - 09:03 AMT
Позволить Греции выйти из еврозоны было бы громадной политической ошибкой. Такое мнение выразила канцлер Германии Ангела Меркель в эксклюзивном интервью Би-би-си.
Глава немецкого правительства отметила, что ФРГ сделает все возможное, чтобы не допустить сокращения количества стран-участниц зоны евро. Меркель уточнила, что власти Греции также намерены остаться в ее составе. "У Греции есть значительные слабости, но она старается преодолеть их", – подчеркнула она.
Немецкий канцлер высказалась и относительно ситуации с финансовой помощью Греции. По ее словам, в дальнейшем охваченной кризисом стране кредиты не потребуются, так как последний транш в размере 130 млрд евро способен поддерживать греческую экономику до 2014г. Отметим, что доля ФРГ в оказании финансовой помощи оказалась самой крупной, что вызвало недовольство среди немецкого населения.
В то же время А.Меркель предупредила, что европейским странам следует осторожнее обращаться с расходами, которые в последнее время нередко превышают доходы. "Ни одно государство не может жить не по средствам", – сказала она, одобрительно отозвавшись о проводимой в Великобритании программе строгой экономии, сообщает РБК.