Առայժմ չի որոշվել ընկերությունը, որը դիտարկելու է ռուս-վրացական սահմանով բեռների տեղափոխումը: Այդ մասին երկուշաբթի օրը ճեպազրույցում հայտարարել է Վրաստանի ԱԳՆ ղեկավարի տեղակալ Նինո Կալանդաձեն:
Ռուսական և վրացական կողմերից կողմից ԱՀԿ-ին Ռուսաստանի անդամակցության վերաբերյալ ձեռք բերված համաձայնագրի արդյունքում սահմանով բեռների տեղափոխման դիտարկումն իրականացնելու է շվեյցարական մասնավոր ընկերություններից մեկը:
Ինչպես հաղորդել են PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին Վրաստանի ԱԳՆ-ից, ընկերության անունը հայտնի կդառնա մարտի 27-ին վրացական պատվիրակության՝ Շվեյցարիա կատարելիք այցի ընթացքում:
Ռուսաստանի և Վրաստանի սահմանին «Վերին Լարս» ՀԱԿ-ն ապահովում է միակ ուղիղ ցամաքային տրանսպորտային կապը Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև: Թուրքիայի և Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի շրջափակման պայմաններում «Վերին Լարսը» կարևոր դեր է խաղում արտաքին աշխարհի հետ երկրի տնտեսական կապերի մեջ:

Пока не определена компания, которая будет вести мониторинг движения грузов через грузино-российскую границу. Об этом на брифинге в понедельник заявила заместитель министра иностранных дел Нино Каландадзе.
В результате соглашения, достигнутого российской и грузинской сторонами по членству России в ВТО, мониторинг движения грузов через границу будет осуществлять одна из частных швейцарских компаний.
Как сообщили корреспонденту PanARMENIAN.Net в МИД Грузии, название компании станет известно во время визита грузинской делегации в Швейцарию 27 марта.
КПП «Верхний Ларс» на границе России и Грузии обеспечивает единственную прямую наземную транспортную связь между Арменией и Россией. В условиях блокады Армении со стороны Турции и Азербайджана «Верхний Ларс» играет важную роль в экономических связях республики с внешним миром.