Սկսած 1995 թվականից, երբ Հայաստանը Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի` Համաշխարհային բանկի անդամ է դարձել, ֆինանսական կառույցը երկրում ավելի քան 200 մլն դոլարի 35 ծրագիր է իրականացրել: Այդ մասին մարտի 27-ին Երևանում ասել է Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում ՄՖԿ տարածաշրջանային տնօրեն Թոմաշ Թելման: Նրա խոսքով` ՄՖԿ-ն Հայաստանում իր գործունեությունն ակտիվացրել է վերջին տարիներին: «Միայն վերջին 3 տարվա ընթացում Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան մոտ 150 մլն դոլար է ներդրել Հայաստանում»,- հայտնել է նա:
Ծրագրերի թվում Թոմաշ Թելման առանձնացրել է ֆինանսական աջակցությունը մասնավոր հատվածին, լեռնահանքային արդյունաբերությանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծման համար արտադրությանն ու տնտեսական աճի խթանմանը:

Starting 1995, when Armenia joined the International Finance Corporation (IFC) – a World Bank Group member, the financial institution implemented 35 programs at the amount of over USD 200 mln, IFC Director for Europe and Central Asia said.
According to Tomasz Telma, IFC’s investment flow to Armenia totaled about USD 150 mln. for the past three years.
He pointed out financial assistance to the private sector, metal mining industry, creation of new jobs as well as promotion of economic growth among the programs implemented. The institution assists the country’s government not only in financing the budget deficit, but also provides consultation on improving tax and customs administration, reform implementation in the fields of inspections, logistics and food safety.