Գյուղատնտեսության ոլորտը բացառիկ դեր է խաղում երկրի տնտեսության զարգացման գործում, և ՄԱԿ-ը աջակցում է դրա բարելավմանն ու զարգացմանը: Այս մասին մարտի 27-ին Երևանում «ՀՀ գյուղատնտեսության զարգացման խնդիրները պարենային անվտանգության համատեքստում» թեմայով խորհրդաժողովի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Դաֆինա Գերչևան: «Ուրախ եմ, որ Հայաստանում պարենային անվտանգության խնդիրներին շատ ուշադրություն է դարձվում, կան կառույցներ և փորձագետներ, որոնց աշխատանքները ուղղված են դրանց լուծմանը: Այնուամենայնիվ, կան բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք պահանջում են լուծումներ, և մենք պատրաստ ենք աջակցություն ցուցաբերել»,-ընդգծել է նա:
Ըստ նրա, այսօրվա դրությամբ Հայստանում կա առանձին գյուղատնտեսական հողատարածքների միավորման խնդիր, ինչը կնպաստեր դրանց մրցունակության բարձրացմանը: «Չնայած որ Հայաստանում արտադրված ապրանքները բարձր որակի են, այնուամենայնիվ, արտահանման համար կան բազմաթիվ արգելքներ, ուստի անհրաժեշտ է մշակել գյուղատնտեսական քաղաքականություն, որն առայժմ բացակայում է»,-հավելել է նա:
Ինչպես հաղորդել է Դաֆինա Գերչևան, 2012թ ՄԱԿ-ը կշարունակի Հայաստանում իրականացնել բազմաթիվ ծրագրեր` ուղղված գյուղատնտեսական քաղաքականության մշակմանը, տեխնիկական աջակցման ցուցաբերմանը:

Сфера сельского хозяйства играет ключевую роль в развитии экономики страны, и ООН оказывает содействие для ее улучшения и развития. Об этом 27 марта в Ереване в рамках форума «Проблемы развития сельского хозяйства в контексте продовольственной безопасности» заявила журналистам постоянный координатор ООН в Армении Дафина Герчева. «Рада, что проблемам продовольственной безопасности в Армении уделяют много внимания, есть структуры и эксперты, работа которых направлена на их решение. Тем не менее, есть много проблем, требующих решения, и мы готовы оказать содействие», – подчеркнула она.
По ее словам, на сегодняшний день, в Армении есть проблема объединения отдельных сельскохозяйственных земель для повышения их конкурентоспособности. «Несмотря на то, что произведенная в Армении продукция высокого качества, тем не менее, есть много барьеров для ее экспорта, поэтому необходимо разработать сельскохозяйственную политику, которая пока отсутствует», – добавила она.
Как сообщила Дафина Герчева, в 2012 год ООН продолжит реализацию в Армении ряда программ, направленных как на оказание технического содействий, так и на разработку сельхозполитики.