«Հարավկովկասյան երկաթուղի»ընկերությունը շարունակում է Սանահինի մեխանիզացված ուղեմասի վերակառուցումը: Վերականգնողական աշխատանքները Սանահինի դեպոյի բազայի վրա սկսվեցին 2011 թվականի հոկտեմբերին: Նման լայնածավալ աշխատանքները Սանահինի դեպոյում, որը կառուցվել է XIX դարի վերջում, կատարվել էին 1960-ական թվականներին:
Ուղեմասի վերակառուցումն անցկացվում է երկու փուլով: Առաջին փուլի շրջանակներում կատարվում է դեպոյի շենքի և արտադրամասերի վերանորոգումն ու վերականգնումը, երկու վերամբարձ կռունկների մոնտաժը, տարբեր մասերի, մասնավորապես փականագործական, զոդման, հիդրա-, պնեվմա- և էլեկտրասարքավորումների վերանորոգման, տեխնիկական մասերի հագեցվածությունը:
Երկրորդ փուլի շրջանակներում ուղեմասում կտեղադրվի հատուկ տեխնիկական սարքավորումը, կկառուցվի խոշոր երկաթուղային տեխնիկայի վերանորոգման և տեղակայման համար նախատեսված հատուկ ծածկը: Նաև նախատեսվում է վերանորոգել ուղեմասի վարչական շենքը, որտեղ կգործեն աշխատողների համար նախատեսված տարածքները և մեքենավարների ուսուցանման դասարանը:
Անցյալ տարի Սանահինի ուղեմասում վերականգնվել է երկաթուղային տեխնիկայի 10 միավոր` 4 դրեզին, 4 ավտոմոտրիս, 2 կռունկ: Հաշվի առնելով ուղեմասում ընթացող վերակառուցումը` 2012 թվականին նախատեսվում է վերականգնել երկաթուղային տեխնիկայի 8 միավոր:
Այսպիսով, «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն շարունակում է երկաթուղային ենթակառուցվածքի վերականգնման և արդիականացման ծրագիրը, որի շրջանակներում Ընկերությունը 2008թվականից վերանորոգել է մոտ 160 կմ գիծ, փոխել մոտ 260 հազ. փայտե կոճղ, վերանորոգվել 49 գծանց, 24 կամուրջ, վերակառուցվել են Երևանի լոկոմոտիվային և վագոնային դեպոները և այլն, նշվում է ընկերության մամուլի հաղորդագրությունում:

На ЮКЖД продолжается реконструкция Санаинской механизированной дистанции пути (ПДМ). Восстановительные работы на базе Санаинского оборотного депо начались в октябре 2011 года. В последний раз подобные широкомасштабные работы в депо, построенном в конце XIX века, проводились в 1960-х гг.
Реконструкция ПДМ проводится в два этапа. В рамках первого этапа осуществляется ремонт и реконструкция здания и цехов депо, монтаж двух подвесных кранов-балок, оснащение различных участков, в частности, слесарно-заготовительного, сварочного, участков по ремонту гидро-, пневмо- и электрооборудования.
В рамках второго этапа реконструкции на механизированной дистанции пути будет установлено специальное техническое оборудование, возведен навес для ремонта и отстоя крупногабаритной техники, которая по своим техническим параметрам не может пройти ремонт в специальных цехах. Также предполагается отремонтировать административное здание ПДМ, в котором будут оборудованы помещения для сотрудников, а также класс для занятия с машинистами.
В прошлом году на ПДМ Санаин было отремонтировано 10 единиц железнодорожной техники: 4 автодрезины, 4 автомотрисы, укладочный кран и кран на собственном ходу. Учитывая проводимую на ПДМ реконструкцию, в планах на 2012 год значится ремонт 8 единиц техники.
«ЗАО «ЮКЖД» продолжает программу восстановления и модернизации железнодорожной инфраструктуры, в рамках которой с начала концессионной деятельности уже отремонтировано порядка 160 км пути, заменено порядка 260 тыс. деревянных шпал, произведен ремонт 70 стрелочных переводов, 49 переездов, 24 мостов, реконструированы локомотивное и вагонное депо Еревана и т.д», – отмечается в сообщении пресс-службы компании.