Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (IMF) հայկական առաքելության ղեկավար Մարկ Հորտոնը Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի մոտ քննարկել է երկրին լրացուցիչ ֆինանսավորում տրամադրելու հնարավորությունը: «Առաքելությունն ավարտելուց հետո անհրաժեշտ է երկու ամիս, որպեսզի լրացուցիչ ֆինանսավորման մասին որոշումը քննարկվի ԱՄՀ ղեկավարների, այնուհետև՝ Տնօրենների խորհրդի կողմից»,- մարտի 27-ին Երևանում մամլո ասուլիսում ասել է նա:
Ինչպես հաղորդում է Մարկ Հորտոնը, խոսքը գնում է 60 մլն դոլար գումարի մասին, որից 30 մլն դոլարը կտրամադրվի Հայաստանի Կենտրոնական բանկին «ռեզերվների ամրապնդման համար», իսկ մնացած գումարը կգնա պետբյուջեի ֆինանսավորմանը:
Հորտոնն առաքելությամբ գտնվում է Հայաստանում մարտի 14-27-ը Ընդլայնված ֆինանսավորման ծրագրի և Ընդլայնված վարկավորման ծրագրի շրջանակներում:

Руководитель армянской миссии Международного валютного фонда (IMF) Марк Хортон обсудил у премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна возможность предоставления стране дополнительного финансирования. «После завершения миссии, необходимо порядка два месяца, чтобы решение о допфинансировании было рассмотрено со стороны руководителей IMF, а затем и со стороны Совета директоров», – пояснил он на пресс-конференции 27 марта в Ереване.Как сообщил Марк Хортон, речь идет о сумме в 60 млн. долларов, из которых 30 млн. долларов будет предоставлено Центральному банку Армении «для укрепления резервов», а остальная сумма пойдет на финансирование госбюджета.
Марк Хортон с миссией находится в Армении с 14-27 марта в рамках Программы расширенного финансирования (EEF) и Программы расширенного кредитования (ECF).