Ըստ ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության, ընթացիկ տարվա մարտի 24-ի դրությամբ երկրից արտահանվել է շուրջ 951 տոննա թարմ միրգ ու բանջարեղեն 2011թ. նույն շրջանի 813 տոննայի դիմաց: Այդ մասին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է գյուղնախարարի տեղակալ Ռոբերտ Մակարյանը: Նա հավելել է, որ 2011թ. երկրից արտահանվել է մոտ 17 հազար տոննա թարմ միրգ ու բանջարեղեն՝ 2010թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Ինչպես հայտնել է Ռոբերտ Մակարյանը, 2011թ. վերամշակող ընկերությունները մթերել են շուրջ 194 հազար տոննա միրգ ու բանջարեղեն, այդ թվում նաև խաղող 2010թ. 168 հազար տոննա ցուցանիշի դիմաց: Փոխնախարարի խոսքով, 2011թ. խաղողի 1 կգ միջին գինը կազմել է 131,9 դրամ 2010թ. 124,4 դրամի դիմաց: «Մենք բոլոր ջանքերը կգործադրենք ոչ միայն այդ գինը պահպանելու համար, այլ նաև ավելացնելու, քանի որ գյուղացիների եկամուտների աճը գերակայություն է մեզ համար»,-ասել է նա:
Ինչպես ասել է փոխնախարարը, 2012թ. անց է կացվել մրգի ու բանջարեղենի մթերման մոնիտորինգ: Մասնավորապես, վերամշակող ձեռնարկությունների պահանջարկը կազմել է 61 հազար տոննա բանջարեղեն, որից 50 հազար տոննան բաժին է ընկել լոլիկին, ինչպես նաև 25,5 հազար տոննա միրգ, որտեղ հիմնական մասը բաժին է ընկնում ծիրանին՝ 10 հազար տոննա: 3,5 հազար տոննա դեղձ է մթերվել, 4,3 հազար տոննա խնձոր: Ինչ վերաբերում է արտահանմանը, ապա այստեղ պահանջարկը կազմել է 30,7 հազար տոննա, որից 16 հազար տոննան բաժին է ընկել ծիրանին, 11,5 հազար տոննան՝ խաղողին, իսկ 1,5 հազար տոննան՝ դեղձին: Արտահանվել է 400 տոննա բանջարեղեն: «Ասյպիսով, մթերման պահանջարկը վերամշակող ձեռնարկությունների կողմից այս տարի ավելի կլինի 21,5 հազար տոննայով նախորդ տարվա համեմատ, իսկ արտահանման պահանջարկը ավելի կլինի 18 հազար տոննայով»,-հավելել է նա:

По данным Министерства сельского хозяйства Армении, по состоянию на 24 марта текущего года из страны экспортировано порядка 951 тонн свежих овощей и фруктов против показателя в 813 тонн за аналогичный период 2011 года. Об этом на пресс-конференции в Ереване сказал заместитель министра сельского хозяйства Армении Роберт Макарян. В связи с этим он добавил, что в 2011 году из страны было экспортировано порядка 17 тыс. тонн свежих овощей и фруктов против 12, 6 тыс. тонн в 2010 году.
Как сообщил Роберт Макарян, в 2011 году со стороны перерабатывающих компаний было закуплено порядка 194 тыс. тонн фруктов и овощей, а также винограда против показателя в 168 тыс. тонн в 2010 году. При этом, по его словам, средняя цена за 1 кг винограда в 2011 году составила 131,9 драмов против 124,4 драмов в 2010 году. «Мы приложим все усилия для того, чтобы не только сохранить эту цену, но и увеличить ее, поскольку рост доходов сельчан является для нас приоритетом», – подчеркнул он.
Как сообщил замминитсра, в 2012 году был проведен мониторинг закупа и экспорта овощей и фруктов. В частности, спрос со стороны перерабатывающих компаний составил 61 тыс. тонн овощей, из которых 50 тыс. тонн – помидоры, а также 25,5 тыс. тонн фруктов, где большая доля приходится на абрикосы – 10 тыс. тонн, 3,5 тыс. тонн – персики и 4,3 тыс. тонн – яблоки. Что же касается экспорта, то здесь спрос составляет порядка 30,7 тыс. тонн, из которых 16 тыс. тонн – абрикосы, 11, 5 тыс. тонн – виноград 1,5 тыс. тонн – персики и 400 тонн – овощи. «Таким образом, спрос на закуп, предъявленный со стороны закупающих компаний в этом году больше на 21,5 тыс. тонн по сравнению с прошлым годом, а предъявляемый спрос для экспорта больше на 18 тыс. тонн», – добавил он.