Հայաստանի գյուղատնտեսության նախարարությունը թույլ չի տա, որ կաթի մթերման գինը նվազի: Այս մասին մարտի 28-ին լրագրողներն է հայտարարել գյուղնախարարի տեղակալ Ռոբերտ Մակարյանը:
Ըստ նրա, նախորդ շաբաթ նախարարությունը խորհրդակցություն է անցկացրել խոշոր ընկերությունների հետ: «Իրոք, այդ ընկերությունները հանդես եկան կաթի մթերման գնի նվազեցման նախաձեռնությամբ, սակայն դա անթույլատրելի է, և մենք պայմանավորվեցինք, որ կաթի 1լ գինը չպետք է 150 դրամից պակաս լինի»,-ասել է նա: Փոխնախարարը հավելել է նաև, որ այդ գումարից կարող են հանվել տրանսպորտային ծախսերը, եթե կաթը մթերվում է հեռավոր շրջաններում՝ մոտ 20 դրամ: Կաթի մթերման գնի ավելացումը խթան հանդիսացավ նաև խոշոր եղջերավորների գլխաքանակի ավելացման համար:

Министерство сельского хозяйства Армении не допустит снижение закупочной цены на молоко. Об этом 28 марта на пресс-конференции в Ереване заявил заместитель министра сельского хозяйства Армении Роберт Макарян. По его словам, на прошлой неделе госведомство провело совещание с крупными компаниями. «Действительно, со стороны этих компаний поступила инициатива о снижении закупочных цен на молоко, однако это неприемлемо, и мы договорились, чтобы снижение цен за 1 литр молока не спустилось ниже 150 драмов», – сказал он. В связи с этим замминитсра добавил, что из этой суммы допустимо вычесть транспортные расходы, если молоко закупается со стороны компаний из отдаленных районов – порядка 20 драмов.
Как отметил Роберт Макарян, повышение закупочных цен на молоко послужило также стимулом для того, чтобы в республике увеличилось поголовье крупного рогатого скота.