ԱՄՆ տնտեսությունը կվերականգնի աճի 3% նախաճգնաժամային մակարդակը: Ջ.Վաշինգտոնի համալսարանում դասախոսության ժամանակ նման կարծիք է հայտնել ԱՄՆ Դաշնային պահեստային համակարգի (ԴՊՀ) ղեկավար Բեն Բերնանկեն, հաղորդում է Associated Press-ը:
Բերնանկեի ներկայացրած գրաֆիկի համաձայն` XX դարում ԱՄՆ տարեկան տնտեսական աճի միջին ցուցանիշը կազմել է 3%: Ինչպես նշել է ԴՊՀ ղեկավարը, 2009թ. այդ ցուցանիշը կազմում էր 2,5%: Ժամանակի ընթացքում ցուցանիշը կրկին կհասնի 3%-ի, վստահ է Բերաննկեն: Սակայն ԱՄՆ ԴՊՀ ղեկավարը չի ասել, թե դա երբ տեղի կունենա:

Экономика США восстановит свой докризисный уровень роста в 3% в год. Такое мнение высказал глава Федеральной резервной системы (ФРС) США Бен Бернанке, передает Associated Press.Об этом он заявил во время лекции в Университете Дж.Вашингтона.
Согласно продемонстрированному Бернанке графику, в среднем в XX веке показатель годового роста экономики США составлял 3%. Как отметил глава ФРС, в 2009г. данный показатель составлял 2,5%. Со временем этот показатель снова вырастет до 3%, уверен глава ФРС. Однако когда это может произойти, Бернанке не сказал.