Պետք չէ գերագնահատել նախընտրական գործընթացների ազդեցությունը Հայաստանի տնտեսության վրա, քանի որ դրանք կարճաժամկետ բնույթ են կրում, մարտի 30-ին կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է տնտեսագետ Սամվել Ավագյանը: Ըստ նրա, այդ գործընթացների ազդեցությունը պետք է դիտարկել երկու տեսանկյունից՝ ուղղակի և անուղղակի ազդեցության:
Առաջին հերթին, որպես կանոն, նախընտրական գործընթացներն անդրադառնում են մանրածախ առևտրի, տպագրության, փոխարժեքի վրա: «Ըստ պաշտոնական վիճակագրության, նախորդ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ մանրածախ առևտուրն ապրիլին մարտի համեմատ աճել էր 20 տոկոսով կամ 11 մլրդ դրամով»,-ասել է նա: Այդ միջոցները, հիմնականում ծախսվել են տարբեր նախընտրական սոցիալական ծրագրերի վրա, ինչպես նաև բաժանվել են ընտրակաշառքի տեսքով: Իսկ աճը տպագրության ոլորտում 2007թ. մարտին կրկնակի է եղել:
Անդրադառնալով նախընտրական գործընթացների անմիջական ազդեցությանը երկրի տնտեսության վրա, Սամվել Ավագյանը նշեց, որ այդ շրջանում արձանագրվում է ներդրումային ակտիվության նվազում, քանի որ «ընտրությունների բոլոր մասնակիցների պոպուլիստական հայտարարությունները բացասաբար են անդրադառնում կառավարության ծրագրերի վրա»:
Գնահատելով այդ շրջանի ծախսերը՝ նա ենթադրել է, որ դրանք ընդհանուր առմամբ, ներառյալ կառավարության ծախսերը, կարող են կազմել 70-80 մլն դոլար:
Ինչ վերաբերում է ազգային արժույթին՝ դրամին, ապա, ըստ փորձագետի, դրամը կարող է կայունանալ ԱՄՆ դոլարի համեմատ՝ լրացուցիչ դոլարային ռեսուրսների մուտքի պատճառով:

The influence of election processes on Armenia’s economy should not be overestimated because this is a short-term impact, economist Samvel Avagyan said.
The effect of these processes must be viewed from direct and indirect positions, he told a press conference in Yerevan.
“First of all, pre-election developments affect the retail trade, the publishing sphere, and the currency rate. Official statistics says that during the previous parliamentary elections in 2007 the retail trade rose by 20 per cent or AMD 11 billion in April against March,” he said. “These resources were mostly spent for various pre-election social programs and bribing.”
As to publishing sphere, it recorded double growth in March 2007.
Speaking about the immediate influence of pre-election processes on the country’s economy, Avagyan emphasized that investments tends to go down in this period because “populist declarations of the race participants negatively affect the governmental programs.”
According to the economist, the expenses may account for about USD 70-80 million per month in total, including the governmental costs.
As to the national currency, the Armenian dram, the expert believes it may strengthen with regard to U.S. dollar due to additional dollar flow into Armenia’s economy.