«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ ինտերնետ-բանկինգ ծառայության հիմնական օգտագործողներն են հանդիսանում իրավաբանական անձ հանդիսացող ընկերություններն ու կազմակերպությունները, իսկ ֆիզիկական անձանց միջև` 20-ից 35 տարեկան երևանաբնակ երիտասարդները (հիմնականում տղամարդիկ): Այսպիսին են ավելի քան 2 տարի առաջ բանկում ներդրված ծառայության հաճախորդների միջև անցկացված հարցման արդյունքները:
«Ինտերնետ-բանկինգի ո՞ր ծառայություններից եք օգտվում» հարցին հարցվողների մեծամասնությունը պատասխանել է, որ ստուգում է ընթացիկ հաշիվը կամ տալիս է վճարման հանձնարարականներ: Խոսելով իրական գրասենյակի համեմատությամբ ինտերնետ-բանկինգի հիմնական առավելությունների մասին` բոլոր հարցվողները միանշանակորեն նշել են, որ տվյալ ծառայությունը էապես տնտեսում է ժամանակը. դրանից կարելի է օգտվել շուրջօրյա և աշխարհի ցանկացած կետից:
Ներկայիս հարցման արդյունքում «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ ինտերնետ-բանկինգ ծառայությունը գնահատվել է 5 բալ` հինգ բալանոց սանդղակով:«Նախորդ տարվա արդյունքներով այն գնահատվել է 4 բալ»,-ասվում է բանկի մամուլի հաղորդագրությունում: Սոցիոլոգիական հարցումն իրականացվում է բանկի կայքի միջոցով յուրաքանչյուր տարի: Հարցման գլխավոր նպատակն է գնահատել ծառայության արդյունավետությունն ու ստեղծել ինտերնետ-բանկինգի պոտենցիալ օգտագործողների բնութագիրը:
«Ինտերնետ-բանկինգ» ծառայությունը թույլ է տալիս հաճախորդներին աշխարհի ցանկացած կետից, ցանկացած պահին ինտերնետի միջոցով կառավարել հաշիվը, մարել վարկը, ինչպես նաև կատարել դրամական փոխանցումներ ու կոմունալ վճարումներ: Այսօրվա դրությամբ «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ տվյալ ծառայությունից օգտվում է շուրջ 350 հաճախորդ: 2011թ. միևնույն ժամանակահատվածի համեմատությամբ դրանց թիվն ավելացել է 2.5 անգամ:
«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 1998թ.: Բանկի միակ բաժնետերն է հանդիսանում ռուսաստանյան «Գազպրոմբանկ» ԲԲԸ-ն: Բանկում հաջողությամբ ներդրվել են «Բանկ-Կլիենտ» և «Ինտերնետ-բանկինգ» համակարգերը: 2009թ. «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն ավարտեց Գազպրոմբանկի «ԳազՔարդՍերվիս» պրոցեսինգային կենտրոն սեփական պրոցեսինգային կենտրոնի միգրացիայի գործընթացը, իսկ 2010թ-ից բանկն անցել է էլեկտրոնային փաստաթղթաշրջանառության:

30 Март 2012 - 11:09 AMT
Интернет-банкингом «Арэксимбанка-Группа Газпромбанка» пользуются в основном коммерческие фирмы и молодые ереванцы
Основными пользователями услуги интернет-банкинга ЗАО «Арэксимбанк-Группа Газпромбанка» являются юридические лица – фирмы и организации, среди физических лиц основные пользователи интернет-банкинга – это молодые люди (большей частью мужчины) в возрасте от 20 до 35 лет, проживающие в Ереване. Таковы результаты ежегодного опроса, проведенного среди клиентов данной услуги, внедренной в банке более 2 лет назад. На вопрос «Какими конкретно услугами интернет-банкинга вы пользуетесь?» большинство опрошенных ответили, что проверяют состояние своего счета или дают платежные поручения. Говоря об основных преимуществах интернет-банкинга по сравнению с реальным офисом, респонденты единодушно сослались, что эта услуга значительно экономит время, ею можно пользоваться круглосуточно и в любой точке мира.
В процессе нынешнего опроса услуга интернет-банкинга ЗАО «Арэксимбанк-Группа Газпромбанка» была оценена пользователями на 5 баллов по пятибалльной шкале. «По результатам прошлогоднего опроса оценка пользователей этой услуги была 4 балла», – отмечается в сообщении пресс-службы банка.
Социологический опрос проводится посредством сайта банка ежегодно. Главной целью опроса является оценка эффективности услуги интернет-банкинга и создание портрета ее потенциальных пользователей.
Услуга Интернет-банкинга позволяет клиентам из любой точки мира посредством компьютера и интернет управлять своим счетом, погашать кредит, а также осуществлять денежные переводы и коммунальные платежи. На сегодня данной услугой в ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» пользуются порядка 350 клиентов. По сравнению с данными того же периода 2011 года количество пользователей увеличилось в 2.5 раза.