Այսօր պարենային անվտանգության ապահովման խնդրին առնչվում են անգամ զարգացած երկրները, ինչի պատճառով այդ հարցերը վերջին երեք տարիների ընթացքում ԵՄ ուշադրության կենտրոնում են: «Պարենային ինքնաապահովման մարտահրավերի առջև կանգնած են աշխարհի բազմաթիվ երկրներ, որոնք չեն կարող բավարարել բնակչության պարենային տարրական պահանջմունքները»,-ընդգծել է նա:Այս առնչությամբ ԱԱԽ քարտուղարը հավելել է, որ ԱՊՀ երկրները ևս հեռու չեն այս խնդրից, իսկ Հայաստանը «դեպի առաջ քայլ է արել` մշակելով պարենային անվտանգության ապահովման հայեցակարգ»: Միաժամանակ Արթուր Բաղդասարյանը հավաստիացրել է, որ երկրի իշխանությունները ավելի շատ ուշադրություն են դարձնելու այն խդիրների լուծմանը, որոնք կապված են երկրում պարենային անվտանգության մակարդակի բարձրացման հետ: Մասնավորապես, ըստ նրա, անհրաժեշտ է զարգացնել տեղական արտադրանքը համապատասխան ենթակառուցվածքների ստեղծմամբ, ինչը կհանգեցնի ոչ միայն արտահանման ծավալների մեծացմանը, այլ նաև կբարձրացնի Հայաստանի պարենային անվտանգության մակարդակը:
Բարձր արդյունավետության տեսակի կիրառումը թույլ կտա 2012թ Հայաստանի հացահատիկի ցանքատարածքներն ավելացնել 20 հազար հեկտարով: Մինչև 2014թ Հայաստանը կկարողանա այդ մակարդակը հասցնել 60-70 տոկոսի: 2011թ հատիկավոր կուլտուրաների արտադրությունը 35 տոկոսով գերազանցել է 2010թ ցուցանիշը, իսկ ցորենի ինքնաբավության մակարդակը կազմել է 38,7 տոկոս (2010-ի համեմատ աճը 5%):
Նման ցուցանիշների Հայաստանը կարողացել է հասնել այնպիսի ծրագրերի իրականացման արդյունքում, ինչպիսիք են «2010-2014թթ ցորենի սերմերի արտադրություն և սերմնարտադրության զարգացումը», «2011-ին սերմերի և գարու արտադրությունը», «2011-ին եգիպտացորենի արտադրության զարգացումը»:
Ամեն տարի Հայաստանն օգտագործում է 650-720 հազար տոննա հացահատիկ, որից արտադրական նպատակներով օգտագործվում է միայն 435-450 հազար տոննան: Սեփական արտադրությունը կազմում է 168-175 հազար տոննա, իսկ պակասուրդը լրացվում է ներկրման հաշվին, որի ծավալները վերջին 5 տարիների ընթացքում ամեն տարի կազմել են 380-420 հազար տոննա:
Գյուղատնտեսության ոլորտը բացառիկ դեր է խաղում երկրի տնտեսության զարգացման գործում, և ՄԱԿ-ը աջակցում է դրա բարելավմանն ու զարգացմանը, կարծում է Հայաստանում ՄԱԿ-ի մշտական համակարգող Դաֆինա Գերչևան: «Ուրախ եմ, որ Հայաստանում պարենային անվտանգության խնդիրներին շատ ուշադրություն է դարձվում, կան կառույցներ և փորձագետներ, որոնց աշխատանքները ուղղված են դրանց լուծմանը: Այնուամենայնիվ, կան բազմաթիվ խնդիրներ, որոնք պահանջում են լուծումներ, և մենք պատրաստ ենք աջակցություն ցուցաբերել»,-ընդգծել է նա:
Ըստ նրա, այսօրվա դրությամբ Հայստանում կա առանձին գյուղատնտեսական հողատարածքների միավորման խնդիր, ինչը կնպաստեր դրանց մրցունակության բարձրացմանը: «Չնայած որ Հայաստանում արտադրված ապրանքները բարձր որակի են, այնուամենայնիվ, արտահանման համար կան բազմաթիվ արգելքներ, ուստի անհրաժեշտ է մշակել գյուղատնտեսական քաղաքականություն, որն առայժմ բացակայում է»,-հավելել է նա:
Ինչպես հաղորդել է Դաֆինա Գերչևան, 2012թ ՄԱԿ-ը կշարունակի Հայաստանում իրականացնել բազմաթիվ ծրագրեր` ուղղված գյուղատնտեսական քաղաքականության մշակմանը, տեխնիկական աջակցման ցուցաբերմանը:

Страны СНГ также не лишены этой проблемы. Несмотря на то, что Армения сделала шаг вперед, разработав Концепцию обеспечения продовольственной безопасностью, тем не менее, уровень продовольственной безопасности в нашей стране пока находится ниже среднемирового. Поэтому властям следует активизировать свое внимание на решении этих проблем. В частности, необходимо развивать местное производство посредством создания соответствующих инфраструктур на местах, что приведет не только к увеличению объемов экспорта, но и повысить уровень продовольственной безопасности Армении.
Среди наиболее «ярких» шагов правительства в этом направлении – реализация соответствующих программ для повышения сомообеспечения злаковыми. Среди них – «Развитие семеноводства и производства семян пшеницы на 2010-2014 годы», «Развития производства ячменя и производства семян на 2011 год» и «Развитие производства кукурузы на 2011 год».
Ежегодно в Армении используется 650-720 тысяч тонн зерновых, из которых только для продовольственных целей – 435-450 тысяч тонн. Собственное производство составляет 168-175 тысяч тонн, а дефицит восполняется за счет импорта, объем которого за последние пять лет ежегодно составлял 380-420 тысяч тонн. В 2011 году объемы производства зерновых культур на 35% превысили показатель 2010 года, а уровень самообеспечения пшеницей составил 38.7% (рост по сравнению с 2010 годом – 5%).
Надо отметить, что использование семян высокоэффективных сортов позволило увеличить площадь посевов зерна в Армении в 2012 году на 20 тыс. га. Такие результаты позволят к 2014 году мы довести уровень самообеспечения до 60-70%.
То, что сфера сельского хозяйства играет ключевую роль в развитии экономики страны, констатируют и международные организации. В частности, по словам постоянного координатора ООН в Армении Дафины Герчевой, проблемам продовольственной безопасности в Армении уделяют много внимания, есть структуры и эксперты, работа которых направлена на их решение. Однако, на сегодняшний день, в Армении есть проблема объединения отдельных сельскохозяйственных земель для повышения их конкурентоспособности. Несмотря на то, что произведенная в Армении продукция высокого качества, тем не менее, есть много барьеров для ее экспорта, поэтому необходимо разработать сельскохозяйственную политику, которая пока отсутствует.