Իսպանիայի պետական պարտքն այս տարի կհասնի ՀՆԱ 78 տոկոսին 2011-ի 68 տոկոսի փոխարեն, ասել է էկոնոմիկայի նախարար Լուիս դե Գուինդոսը Wall Street Journal-ին տված հարցազրույցում:
ՀՆԱ-ին պետական պարտքի իսպանական հարաբերակցությունն ավելի ցածր է, քան այլ երկրների մոտ, որոնք տառապում են պարտքային ճգնաժամից, բայց այն բարձր է Եվրամիության կողմից երաշխավորված 60 տոկոսից և կշարունակի աճել հիմնականում բյուջետային ծախսերի կրճատման պայմաններում տնտեսության աճ ապահովելու անկարողության պատճառով: Քանի որ Իսպանիան փորձում է համոզել ԵՄ գործընկերներին և պարտքային շուկաներին նրանում, որ կարող է վերահսկել իր դեֆիցիտը, Դե Գուինդոսը նաև ասել է, որ Մադրիդը պետք է ճիշտ հավասարակշռություն պահպանի ծախսերի կրճատման և չափազանց խնայողության միջև:
Իսպանիան մարտի 30-ին հայտարարել է, որ մինչև 2012-ի վերջ կկրճատի պետական բյուջեն 27 մլրդ եվրոյով, ինչը համարժեք է ՀՆԱ 2,5 տոկոսին:

Государственный долг Испании подскочит примерно до 78% ВВП в этом году с 68 % в 2011 году, сказал министр экономики Луис Де Гуиндос в интервью газете Wall Street Journal.
Испанское отношение госдолга к ВВП значительно ниже, чем у других стран, страдающих от европейского долгового кризиса, но оно уже намного выше рекомендованных Евросоюзом 60% и будет расти дальше, в основном, из-за неспособности обеспечить рост экономики в условиях сокращения бюджетных расходов.
Поскольку Испания пытается убедить партнеров по ЕС и долговые рынки в том, что может контролировать свой дефицит, Де Гуиндос также сказал, что Мадрид должен удерживать правильный баланс между необходимым сокращением расходов и чрезмерной экономией.
"Если вы сделаете недостаточно изменений, рынки накажут вас. Но если вы зайдете слишком далеко, рынки также могут наказать вас", – сказал он газете.
Испания объявила 30 марта, что сократит государственный бюджет на 27 миллиардов евро до конца 2012 года, что эквивалентно примерно 2,5% ВВП.