Հայաստանում գազի բարձր գներն առաջացնում են փորձագետների տարակուսանքը, մասնավորապես, Հայրենական ապրանքարտադրողների միության ղեկավար Վազգեն Սաֆարյանի և կառավարման փորձագետ, տնտեսագիտական գիտությունների թեկնածու Հարություն Մեսրոպյանի:
Սաֆարյանի կարծիքով, «ոչ մի տրամաբանություն չկա նրանում, որ 1 000 խմ համար 180 դոլարով երկիր ներմուծվող գազը երկրի բնակչությանը տրամադրվում է 360 դոլարով»: Նա կարծում է, որ ներկրվող գազի իրացման ծախսերը չափազանց բարձր են և պետք է կատարել դրանց օպտիմալացման աշխատանքներ:
Իր հերթին, Մեսրոպյանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարությունը պետք է մանրամասն ուսումնասիրի երկրում բնական գազը բաշխողի («ՀայՌուսգազարտ» ՓԲԸ) ծախսերի կառուցվածքը, ուշադրություն դարձնելով, մասնավորապես, վարչական ծախսերի վրա, որոնք տարեց տարի աճում են: «Ակնհայտ է, որ այստեղ մեծ ռեզերվ կա նրա համար, որպեսզի գազը բնակչության համար չարժենա 360 դոլար»,- ասել է նա ապրիլի 5-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում:

Высокие цены на газ в Армении вызывают недоумение у экспертов, в частности, главы Союза отечественных товаропроизводителей Вазгена Сафаряна и специалиста по управлению, кандидата экономических наук Арутюна Месропяна.
По мнению первого, «нет никакой логики в том, что импортируемый в страну газ по $180 за 1 тыс. кубометров реализуется на население страны по $360». Вазген Сафарян считает, что расходы на реализацию импортируемого газа слишком высоки и необходимо провести работы по их оптимизации.
В свою очередь Арутюн Месропян добавил, правительству Армении следует подробно изучить структуру расходов распределителя природного газа в стране (ЗАО «Армросгазпром»), обратив внимание, в частности, на административные расходы, которые растут из года в год. «Очевидно, что здесь есть большой резерв для того, чтобы газ для населения не стоил $360», – подчеркнул он 5 апреля на пресс-конференции в Ереване.