Ապրիլի 6-ին Երևանում իր աշխատանքն է սկսել ներդրումային խորհրդաժողովը` ուղղված ռուս-հայկական համատեղ նախագծերի ստեղծմանն ու պոտենցիալ գործընկերների հետ գործնական կապերի ապահովմանը: Միջոցառումը տեղի է ունենում Մոսկվա քաղաքի արտաքին տնտեսական և միջազգային կապերի բաժնի և Երևանի քաղաքապետարանի, ինչպես նաև Ernst&Young ընկերության աջակցությամբ Երևանում Մոսկվայի օրերի շրջանակներում:
Միջոցառմանը մասնակցում են Հայաստանի ավելի քան 100 խոշորագույն ընկերություններ, ինչպես նաև գործադիր իշխանության ներկայացուցիչներ, ներդրումային գործունեության ոլորտում առաջատար փորձագետներ:
«Մեզ համար շատ կարևոր է, որպեսզի մենք ոչ միայն խոսենք մեր բարեկամության մասին, այլև ամրապնդենք այն գործերով, իսկ այդ խորհրդաժողովով մենք կուզենայինք նպաստել Մոսկվայի և Երևանի միջև բարեկամական կապերի հաստատմանը»,- ողջույնի խոսքում ասել է Մոսկվայի կառավարության նախարար, Մոսկվա քաղաքի արտաքին տնտեսական և միջազգային կապերի բաժնի պետ Սերգեյ Չերյոմինը: Նրա խոսքով` այսօրվա դրությամբ գոյություն ունի ներդրումների հսկայական հոսք` 1 մլրդ դոլար, և «այդ գործընթացը չպետք է միակողմանի լինի», առավել ևս, որ ներդրումային կլիման շատ բարենպաստ է:
Ինչպես նշել է Չերյոմինը, Մոսկվայի կառավարությունը գործադրում է բոլոր ջանքերը, որպեսզի մեգապոլիսը տարածաշրջանային ֆինանսական կենտրոն դառնա: «Մենք ակտիվորեն զբաղվում ենք օտարկերյա ներդրողների հետ փոխգործակցության ռազմավարության մշակմամբ և մեծ ուշադրություն հատկացնում ներդրումների պաշտպանությանը»,- ընդգծել է նա: Այդ կապակցությամբ Մոսկվայի կառավարության ներկայացուցիչը հավելել է, որ այսօրվա դրությամբ դիտարկվում են նախագծեր տրանսպորտի, բժշկության ոլորտներում, մշակվում է մետրոպոլիտենի առանձին ճյուղերի հայեցակարգ: «Այդ ամենը խոսում է այն մասին, որ Մոսկվայում ներդրումային իրադրությունը լրջորեն փոխվում է»,- հավելել է նա:

6 апреля в Ереване начала свою работу инвестиционная конференция, направленная на содействие созданию совместных российско-армянских проектов и обеспечение деловых контактов с потенциальными партнерами. Мероприятие проходит при поддержке департамента внешнеэкономических и международных связей города Москвы и городской мэрии Еревана, а также компании Ernst&Young в рамках Дней москвы в Ервеане.
В мероприятии принимают участие более 100 крупнейших компаний Армении, а также представители органов исполнительной власти, ведущие эксперты в области инвестиционной деятельности.
“Для нас очень важно, чтобы мы не только говорили о нашей дружбе, но подкрепляли ее делами, этой же конференцией мы хотели бы способствовать установлению дружественных связей между Москвой и Ереваном”, – сказал в приветственной речи министр правительства Москвы, руководитель департамента внешнеэкономических и международных связей города Москвы Сергей Чремин. По его словам, на сегодняшний день существует огромный поток инвестиций – 1 млрд долларов, и “этот процесс должен быть не односторонним”, тем более, что инвестклимат очень благоприятный.
Как отметил Черемин, правительство Москвы прилагает все усилия для того, чтобы мегаполис стал региональным финцентром. “Мы активно занимаемся разработкой стратегии взаимодействия с иностранными инвесторами и отводим большое внимание защите инвестиций”, – подчеркнул он. В связи с этим представитель правительства Москвы добавил, что на сегодняшний день рассматриваются проекты в транспортной сфере, медицине, прорабатывается концепция отдельных веток метрополитена. Все это говорит о том, что в Москве серьезно меняется инвестиционная ситуация”, – добавил он.