Հայաստանում մրգի ապրանքախմբում 2012թ. մարտին 2011թ. մարտի համեմատ արձանագրվել է 29,2% գնանկում: Նման ցուցանիշը պայմանավորված է ընթացիկ տարում ավելի բարենպաստ բնակլիմայական պայմաններով, ինչի հաշվին գյուղատնտեսության ոլորտում կայուն աճ է գրանցվում: Ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Ազգային վիճակագրական ծառայությունը, ամսական կտրվածքով գնանկումը կազմել է 3,0%:
2012թ. մարտին փետրվարի համեմատ խաղողի գինը նվազել է 21,0%-ով, խնձորինը` 9,9%-ով, կիտրոնինը` 5,2 %-ով, նարնջինը` 1,1%-ով: Դրա հետ մեկտեղ հանրապետությունում գրանցվել է ադամաթզի 0,2%, չամիչի 0,8%, մանդարինի 4,7%, արքայանարնջի 10,5%, տանձի 14,2%, նռան 22,2% գնաճ:
Հանրապետության դիտարկված 5 քաղաքներում մրգի գները նվազել են 13,8-1,1%- ով, իսկ մյուս 6-ում գրանցվել է 0,4-5,2% գնաճ: Մայրաքաղաքում մրգի գները նվազել են 3,9%-ով:

10 Апрель 2012 - 07:29 AMT
На рынке фруктов Армении в марте 2012 года по сравнению с аналогичным периодом 2011 года была зафиксирована дефляция на 29,2%. Надо отметить, что такой показатель обусловлен более благоприятными природно-климатическими условиями в текущем году, за счет чего в сфере сельского хозяйства фиксируется стабильный рост.
При этом, как сообщает Национальная статистическая служба Армении, в месячном разрезе дефляция составила 3%.
Так, в марте 2012 года цена на виноград снизилась на 21%, яблок – на 9,9%, лимона – на 5,2%, апельсинов – на 1,1%. Одновременно, в республике был зафиксирован рост цена на бананы на 0,2%, изюм – на 0,8%, мандарины – на 4,7%, корольки – на 10,5%, груши – на 14,2%, гранаты – на 22,2%.
В 5 исследуемых городах Армении цены на фрукты понизились на 13,8-1,1%, а в остальных 6 городах повысились на 5,2%. А вот в столице цены на фрукты понизились на 3,9%.