«Արմենալի» 100 աշխատակիցների անունից «Լև Գրուպ» իրավա-տնտեսական միության նախագահ Լևոն Բաղդասարյանը, ապրիլի 11-ին հայտարարել է, որ գործարանի ղեկավարությունը խախտում է Աշխատանքային օրենսգրքի դրույթները: Մասնավորապես, ըստ հայտարարության, առողջության համար վտանգավոր գլանման գործարանում աշխատողները պետք է շուտ թոշակի անցնեն, մինչ օրս օրենսգրքով նախատեսվող գերավճարներ չեն ստացել: Լևոն Բաղդասարյանն ասել է, որ գործարանի աշխատակիցները պահանջում են ստեղծել այնպիսի աշխատանքային պայմաններ, որոնք հավասար են Ռուսաստանի «Ռուսալ» գործարանին:
Ինչպես հաղորդել է Լևոն Բաղդասարյանը, «Լև Գրուպ» իրավատնտեսական միությունը իր խնամակալության տակ է վերցրել իրեն դիմած գործարանի աշխատակիցներին: Վերջիններս իրենց պահանջներն են հղել նաև Հայաստանի նախագահին, վարչապետին, և այլ բարձրաստճան այրերի: Դատարան հայց է ներկայացվել նաև աշխատակիցներին հասանելի գերավճարների չվճարման գործով:
Լևոն Բաղդասարյանը հաղորդել է նաև, որ իրավատնտեսական միությունը «Արմենալի» ղեկավարությանն առաջարկել է խնդիրը լուծել խաղաղ ճանապարհով, սակայն որևէ դրական պատասխան չի ստացել: «Այս խնդիրը գլոբալ բնույթ է կրում Հայաստանում և լիազորված մարմինները պետք է լուծեն այն»,-ընդգծել է նա: Նա հավելել է նաև, որ համանման խնդրի բախվել է մի քանի տարի առաջ, երբ միությանն էին դիմել այլ գործարանի աշխատակիցներ: Այն ժամանակ գերավճարների վճարման հարցում հաջողության էին հասել: Իրավապաշտպանը համոզված է, որ այս անգամ ևս խնդիրը կլուծվի հօգուտ աշխատողների:

От имени 100 сотрудников «Арменала» председатель экономико-правового союза «Лев Груп» Левон Багдасарян 11 апреля выступил с заявлением о том, что руководство завода нарушает положения Трудового кодекса. В частности, согласно заявлению, работающим во вредном для здоровья прокатном цеху рабочим полагается раньше времени идти на пенсию, однако они до сих пор не получили сверхвыплаты, предусмотренные кодексом.
Одновременно работники завода требуют создать для них условия работы, равные рабочим на заводе в России – «Русал».
Как сообщил Левон Багдасарян, экономико-правовой союз «Лев Груп» взял под свою опеку обратившихся к нему сотрудников завода, которые направили свои требования также президенту, премьеру и другим высокопоставленным лицам страны. А также в суд подан иск о выплате со стороны руководства завода достающихся работникам по закону сверхвыплат.
Левон Багдасарян также сообщил, что экономико-правовой союз предлагал руководству «Арменала» решить проблему мирным путем, однако от них не последовало никакого положительного ответа. «Данная проблема носит глобальный характер в Армении и уполномоченные органы должны ее разрешить», – подчеркнул он. В вязи с этим он добавил, что несколько лет назад еще раз сталкивался с аналогичной проблемой, когда в союз обратились сотрудники другого цеха завода, тогда же им удалось добиться уплаты по достающимся работникам сверхвыплатам. Правозащитник уверен, что и на этот раз проблема будет решена в пользу работников.
На сегодняшний день все 100 сотрудников «Арменала» продолжают работать на заводе и не объявляли забастовки.