Երկրի կառավարության կողմից ընդունված ինդուստրիալ քաղաքականության շրջանակներում, որն ունի արտահանման ուղղվածություն, ապրիլի16-ին Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունում տեղի է ունեցել սեմինար քննարկում այդ քաղաքականության գերակա ոլորտներից մեկի՝ գինեգործության վերաբերյալ:
Սեմինարին մասնակցել են ոլորտի առաջատար մասնագետները, ինչպես նաև Ռուսաստանից հրավիրված փորձագետները, որոնց շարքում «Յագուար 17» դիստրիբյուտորային ընկերության տնօրեն Սերգեյ Նիկիտինը, «Ղազումյան» ընկերության հիմնադիր Սուրեն Ղազումյանը, ինչպես նաև Semina Consulting-ի տնօրեն (Իտալիա-Հայաստան) Վահե Քեուշգուերյանը: Ներկաները հանդես են եկել զեկույցներով գինու համաշխարհային շուկայի, այդ թվում ռուսական շուկայի վերաբերյալ, ինչպես նաև ներկայացրել այդ շուկաներում հայկական գինիների արտահանման հեռանկարները:
Ինչպես նշել է իր ողջույնի խոսքում Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Հարությունյանը, հայկական գինիներն արտաքին շուկաներ դուրս բերելու և դրանք ճանաչելի դարձնելու համար պետք է լուծել բազմաթիվ խնդիրներ:
Հարությունյանը հիշեցրել է, որ ընդունված ռազմավարության շրջանակներում ստեղծվել է արդյունաբերական խորհուրդ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի նախագահությամբ, միաժամանակ ստեղծվում են ոլորտային խորհուրդներ: «Գինեգործության ոլորտային խորհրդի ստեղծումը գտնվում է ձևավորման փուլում»,- հավելել է նա:

Within the export-oriented industrial policy adopted by the Armenian government, the Ministry of Economy hosted a discussion on April 16 on wine-making, a priority branch of the policy.
The seminar brought together leading specialists of the sphere, as well as invited experts from Russia including director of Jaguar 17 distributing company Sergey Nikitin, founder of Kazumian company dealing with wine and brandy import Suren Kazumian, as well as director of Italian-Armenian Semina Consulting Vahe Keushguerian.
The participants made reports about the international wine market, including Russia, and presented the prospects of exporting Armenian wines to these markets.
Deputy Armenian minister of economy Tigran Harutyunyan said many issues have to be tackled in order to export Armenian wines to foreign markets and achieve their recognition. The current event aims to seek possible ways to implement goals set by the industrial policy for promotion of Armenian wines, he said.
The deputy minister reminded that within the adopted strategy framework, an industrial council is set up headed by Armenian PM Tigran Sargsyan; branch councils are also being established.