Երկրի կառավարության կողմից ընդունված ինդուստրիալ քաղաքականության շրջանակներում, որն ունի արտահանման ուղղվածություն, ապրիլի16-ին Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարությունում տեղի է ունեցել սեմինար քննարկում այդ քաղաքականության գերակա ոլորտներից մեկի՝ գինեգործության վերաբերյալ:
Սեմինարին մասնակցել են ոլորտի առաջատար մասնագետները, ինչպես նաև Ռուսաստանից հրավիրված փորձագետները, որոնց շարքում «Յագուար 17» դիստրիբյուտորային ընկերության տնօրեն Սերգեյ Նիկիտինը, «Ղազումյան» ընկերության հիմնադիր Սուրեն Ղազումյանը, ինչպես նաև Semina Consulting-ի տնօրեն (Իտալիա-Հայաստան) Վահե Քեուշգուերյանը: Ներկաները հանդես են եկել զեկույցներով գինու համաշխարհային շուկայի, այդ թվում ռուսական շուկայի վերաբերյալ, ինչպես նաև ներկայացրել այդ շուկաներում հայկական գինիների արտահանման հեռանկարները:
Ինչպես նշել է իր ողջույնի խոսքում Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Հարությունյանը, հայկական գինիներն արտաքին շուկաներ դուրս բերելու և դրանք ճանաչելի դարձնելու համար պետք է լուծել բազմաթիվ խնդիրներ:
Հարությունյանը հիշեցրել է, որ ընդունված ռազմավարության շրջանակներում ստեղծվել է արդյունաբերական խորհուրդ Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանի նախագահությամբ, միաժամանակ ստեղծվում են ոլորտային խորհուրդներ: «Գինեգործության ոլորտային խորհրդի ստեղծումը գտնվում է ձևավորման փուլում»,- հավելել է նա:

В рамках принятой правительством страны индустриальной политики, ориентированной на экспорт, 16 апреля в Министерстве экономики Армении прошел семинар-обсуждение одной из приоритетных сфер этой политики – виноделия.
В семинаре приняли участие ведущие специалисты сферы, а также эксперты, приглашенные из России. Среди них – директор дистрибьюторской компании «Ягуар 17» Сергей Никитин, основатель компании «Казумян», занятой импортом вина и коньяка, Сурен Казумян, а также директор Semina Consulting (Италия-Армения) Ваге Кеушгуерян.
Присутствующие выступили с докладами о ситуации мирового, в том числе российского, рынка вина, представили перспективы экспорта армянских вин на этих рынках.
Как отметил в своей приветственной речи заместитель министра экономики Армении Тигран Арутюнян, для того, чтобы вывести армянские вина на внешние рынки, сделать их узнаваемыми, необходимо решить множество проблем.
Сегодняшний же семинар, по его словам, направлен на определение возможных путей реализации намеченных в индустриальной политике целей по продвижению армянского вина.
В связи с этим, Тигран Арутюнян напомнил, что в рамках принятой стратегии создан промышленный совет под председательством премьер-министра Армении Тиграна Саркисяна, одновременно создаются отраслевые советы.