Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այցով մեկնել է Սյունիքի մարզ: Հանրապետության ղեկավարն այցելել է «Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ, որտեղ ծանոթացել է ընկերության զարգացման ծրագրերին և մասնակցել ընդլայնված ու արդիականացված կոմբինատի ֆլոտացիոն մասնաշենքի բացման արարողությանը:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին կոմբինատում շրջայցի ժամանակ ներկայացրել են, որ հարստացուցիչ ֆաբրիկայի նոր մասնաշենքի կառուցման աշխատանքների ավարտից հետո մասնաշենքը վերազինվել է եվրոպական չափանիշներին համապատասխան նոր ֆլոտացիոն մեքենաներով:
Ընկերությունը, պատասխանատուների հավաստմամբ, պլանավորում է 2012թ. ավելացնել հանքաքարի վերամշակումը` տարեկան հասցնելով 2.7 մլն տոննայից մինչև 3.5 մլն տոննայի:
Ագարակի պղնձա-մոլիբդենային կոմբինատի վերակառուցման ավարտից և նոր տեխնիկայի ձեռքբերումից հետո աշխատատեղերի քանակը կհասնի 985–ի, որը կազմում է արդյունաբերական այս քաղաքի աշխատունակ բնակչության 1/3-ը: Ընթացիկ տարում միջին աշխատավարձը նախատեսվում է մինչև 250 հազ. դրամ:
Սահմանամերձ Ագարակում նախագահն այցելել է նաև քաղաքի վերանորոգված մշակույթի կենտրոն, որտեղ համայնքի համաֆինանսավորմամբ, Ագարակի և Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատների աջակցությամբ և Հայաստանի սոցիալական ներդրումների հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ իրականացվել են 80,5 մլն դրամի աշխատանքներ: Մշակույթի կենտրոնն արդեն գործում է՝ իր հանդիսությունների դահլիճով, մարզասրահով, անհրաժեշտ այլ հնարավորություններով:

Президент Армении Серж Саргсян сегодня с рабочим визитом посетил Сюникскую область. Он побывал на Агаракском медно-молибденовом комбинате, где ознакомился с программами развития компании и принял участие в церемонии открытия нового флотационного корпуса.
В ходе посещения комбината, президенту РА рассказали, что после строения нового корпуса, он оснащен новыми флотационными машинами, соответствующими европейским стандартам.
По словам ответственных лиц, в 2012 году компания планирует увеличить переработку рудного камня, доведя ее объемы с 2.7 млн. до 3.5 млн. тонн.
После завершения реконструкции и переоснащения комбината количество рабочих мест увеличится до 985-и и составит треть работоспособных жителей города. В текущем году среднюю зарплату рабочих планируется довести до 250 тыс. драмов.
Саргсян также посетил отремонтированный дом культуры в Агараке, где при финансировании Агаракского, Зангезурского медно-молибденовых комбинатов и Фонда социальных инвестиций Армении были проведены работы на сумму в 80.5 млн. драмов. Дом культуры уже действует. Здесь имеются зал торжеств, спортивный зал и др.