Մրցակցային իրավիճակի ուսումնասիրության նպատակով Տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական hանձնաժողովը պարբերաբար դիտարկումներ է իրականացնում տարբեր ապրանքային շուկաներում: Ինչպես հաղորդում է ՏՄՊՊՀ մամուլի ծառայությունը, Հանձնաժողովը ավարտել է հերթական վերլուծությունը մի քանի շուկաներում և պարզել դրանցում առկա կենտրոնացվածության աստիճանը: Մասնավորապես, «Բնական հյութեր» ապրանքային շուկայում 2011- ին գործունեություն են իրականացրել 56 տնտեսվարողներ, որոնցից իրացման առավել մեծ ծավալներ ունեն «Ադամյում» ընկերությունը` (21,13 % մասնաբաժին), «Կոկա Կոլա ՀԲՔ Արմենիա» ընկերությունը` (16,74 % մասնաբաժին) և «Սիս Նատուրալը» ` (13,47 % մասնաբաժին): Հանձնաժողովի դիտարկմամբ բնական հյութերի շուկայում գերիշխողներ չկան:
«Երշիկեղենի» արտադրության և իրացման ոլորտում գործունեություն են իրականացրել 43 տնտեսվարողներ: Իրացման առավել մեծ ծավալներ ունեն «Մուշ» ընկերությունը` 19,59 % բաժնով, «Աթենք» ընկերությունը` 13,98 % բաժնով, և «Բեկոն Պրոդուկտը» ` 12,50 % մասնաբաժնով: Հանձնաժողովի դիտարկմամբ, այս շուկայում ևս գերիշխող տնտեսվարողներ չկան, այն ունի կենտրոնացվածության միջին աստիճան:
Մակարոնեղենի ոլորտում գործում են 95 տնտեսվարողներ: Առավել խոշորներն են «Էյ-էյ-էֆ-փի-սի» ընկերությունը` 15,8 % , «Ջի Էյջ Սթորիջ Էնթերփրայզա» ընկերությունը` 9,3 % և «Թալգրիգ» ընկերությունը` 9,2 % մասնաբաժիններով: Այս ապրանքային շուկան ունի կետրոնացվածության ցածր աստիճան:
«Գինու» ապրանքային շուկայում ուսումնասիրվել է 41 տնտեսվարողների գործունեությունը: Իրացման առավել մեծ ծավալներ ունեն 3-ը: Դրանք են. «Պռոշյանի կոնյակի գործարանը»` 22,60 % բաժնով, «Վեդի ալկո» ընկերությունը` 16,68 % բաժնով և «Հոկտեմբերյանի կոնյակի գործարանը»` 14,22 % մասնաբաժնով: Շուկան ամբողջությամբ մրցակցային է. Գերիշխող տնտեսվարողներ չկան:
Ինչ վերաբերում է տեղական կոնյակի արտադրությանը, ապա Հանձնաժողովի ուսումնասիրության համաձայն, այս շուկայում իրացման առավել խոշոր ծավալներ ունեն 3 գերիշխող ընկերություններ` «Երևանի կոնյակի գործարանը», «Պռոշյանի կոնյակի գործարանը» և «Հոկտեմբերյանի կոնյակի» գործարանը:

Государственная комиссия по защите экономической конкуренции завершила мониторинг ряд товарных групп с целью оценки конкурентной ситуации. Как сообщает пресс-служба ГКЗЭК, в частности, на товарном рынке «Натуральные соки» в 2011 году действовало 56 хозсубъектов, среди которых наибольшие объемы реализации приходятся на компании «Адамиум» (21,13%), «Кока Кола ХБК Армения» (16,74%) и «Сис Натурал» (13,47%). На этом рынке по заключению Комиссии нет компаний, занимающих доминирующее положение.
На рынке производства и реализации «Колбас» действовало 43 хозсубъекта, среди них наибольшие объемы реализации приходятся на компанию «Муш» (19,59%), «Атенк» (13,98%), «Бекон продукт» (12,50%). Здесь также нет компаний, занимающих доминирующее положение, однако рынок характеризуется средним уровнем централизации.
На рынке «Макарон» в 2011 году действовало 95 хозсубъекта, наиболее крупными являются «Эй-Эй-Эф-пи-си» (15,8%), «Джи Эйдж Сторидж Энтерпрайза» (9,3%), «Тайлгриг» (9,2%). Рынок имеет низкий уровень централизации.
На рынке «Вина» была изучена деятельность 41 хозсубъекта, при этом наибольшие объемы реализации принадлежат 3 компаниям: «Прошьянский коньячный завод» (22,60%), «Веди алко» (16,68%), «Октемберянский коньячный завод» (14,22%). По заключению Комиссии на рынке действует конкуренция. Что же касается рынка «Коньяка» местного производства, то наибольшие объемы реализации имеют три доминирующие компании: «Ереванский коньячный завод», Прошьянский коньячный завод» и «Октемберянский коньячный завод».