«Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ շրջանակում տեղի ունեցավ արդիականացված, ժամանակակից տեխնիկայով ավտոմատացված նոր մասնաշենքի բացումը: Տվյալ տեխնոլոգիանների առկայությունը ապահովում է կոմբինատի արտադրողականության բարձրացումը և հանգեցնում է Ագարակ քաղաքում աշխատատեղերի թվի աճին, ինչը Հայաստանի Հանրապետության համար հանդիսանում է ռազմավարական կարևորության նվաճում:
Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատը, հանդիսանալով ՎՏԲ-Հայաստան բանկի ռազմավարական գործընկերներից մեկը, ձեռնարկության արդիականացման գործընթացը սկսել էր 2009թ.-ի դեկտեմբերից` «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ»ՓԲԸ ակտիվ մասնակցության շնորհիվ, հաղորդում է բանկի մամուլի ծառայությունը:
ՎՏԲ-Հայաստան բանկի ղեկավարությունը պատիվ է ունեցել մասնակցելու Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատի արդիականացված նոր մասնաշենքի բացմանը:
«Մենք համագործակցում ենք Հայաստանի հանքամետալուրգիական ոլորտի առաջատար ընկերությունների հետ և ապագայում պլանավորում ենք շարունակել ներդրումեր կատարել ՀՀ-ում տվյալ ոլորտը զարգացնելուուղղությամբ: ՎՏԲ խմբի շրջանակներում ապահովված է ԳեոՊրոՄայնինգ խմբի կազմում ներառված բոլոր ընկերությունների համալիր սպասարկումը ողջ ԱՊՀ տարածքում` միաժամանակապահովելով բազմակողմանի համագործակցություն»,- նշեց «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ»ՓԲԸ Գլխավոր տնօրեն- տնօրինության նախագահի ժ/պ Յուրի Գուսևը:
Ագարակի պղնձամոլիբդենային կոմբինատե ՓԲԸ հանդիսանում է ՀՀ Սյունիքի մարզի Մեղրի տարածաշրջանի խոշոր արտադրողական համալիր, որը կառուցվել է 1958-1963թթ. ժամանակահատվածում: Սկսած 2007թ.-ից ընկերության 100% բաժնետերը հանդիսանում է «ACMCե ՍՊԸ, որը հանդիսանում է ԳեոՊրոՄայնինգ խմբի դուստրընկերություն: Ընկերությունը զբաղվում է հանքարդյունաբերությամբ, մասնավորապես պղնձի խտանյութի և մոլիբդենի արտադրությամբ:

19 Апрель 2012 - 09:52 AMT
В рамках модернизации ЗАО “Агаракского медно-молибденового комбината”, состоялось открытие нового корпуса обогатительной фабрики оснащенной современной автоматизированной технологией. Наличие данной технологии обеспечивает прирост производительности комбината и ведет к увеличению рабочих мест в г. Агарак, что для Армениb является стратегически важным достижением.
Агаракский медно-молибденовый комбинат, являясь одним из стратегических партнеров ”Банка ВТБ (Армения)”, начал модернизацию предприятия в декабре 2009 года при активном участии ЗАО “Банк ВТБ (Армения)”, сообщает пресс-служба банка.
Руководство Банка ВТБ (Армения) имело честь присутствовать на официальном открытии нового корпуса Агаракского медно-молибденового комбината.
“Мы взаимодействуем с передовыми предприятиями горно-металлургической отрасли Армении и в дальнейшем планируем продолжать инвестирование в развитие горно-добывающей отрасли РА. В рамках группы ВТБ обеспечено комплексное обслуживание и взаимодействие с компаниями, входящими в группу ГеоПроМайнинг, на территории СНГ, обеспечивая синергию и разностороннее партнерство”, – сказал и/о генерального директора-председателя директората ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” Юрий Гусев.
Агаракский медно-молибденовый комбинат является крупным производственным комплексом Мегрийского региона Сюникской области Армении, который был построен в промежутке 1958-1963 гг. Начиная с 2007г. 100% владельцем компании является ACMC Ltd, которая является дочерней компанией группы GeoProMining. Компания занимается горнорудной промышленностью, в частности производством концентрата меди и молибдена.