Փոքր բիզնեսի համար պետք է կիրառել պարզեցված հարկեր: Այս մասին այսօր հայտարարել է ՀԱԿ անդամ, նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը ներկայացնելով արդյունաբերության զարգացման ՀԱԿ-ի ծրագիրը Հայաստանի գործատուների միությունում:
Ըստ նրա` Հայաստանի համար կարևոր խնդիրներից է էներգետիկայի զարգացումը, որը նա տեսնում է 2 ճանապարհով` նոր ատոմակայանի կառուցում և այլընտրանքային էներգիայի ոլորտի զարգացում. «Մենք ունենք արևային էներգիա ստանալու մեծ պոտենցիալ, և, չնայած դա շատ թանկարժեք տեխնոլոգիա է, այնուամենայնիվ, պետք է կիրառել»:
Ըստ Բագրատյանի` եկամտահարկը պետք է ավելի բարձր լինի, քան շահութահարկն է. «ԱԱՀ-ն պետք է նվազեցնել գոնե մինչև 18%, իսկ նվազագույն աշխատավարձը մոտեցնել միջին աշխատավարձին»:

Для развития малого бизнеса необходимо применять простые налоги. Об этом 21 апреля во время представления программы АНК по развитию производства сказал член АНК, бывший премьер-министр РА Грант Багратян.
По его словам, в настоящее время основной задачей для Армении является развитие сферы энергетики. Для этого Багратян видит два пути: строительство атомной электростанции и развитие сферы альтернативной энергии.
“У нас есть огромный потенциал для получения солнечной энергии. И, несмотря на то, что это достаточно дорогая технология, ее необходимо использовать”, – отметил Грант Багратян.
По мнению Багратяна, подоходный налог должен превышать налог на прибыль: “ НДС необходимо понизить хотя бы до 18%, а минимальную зарплату необходимо приблизить к средней”.