Հայաստանը կարող է յուրօրինակ ուղեկցող դառնալ Եվրասիական միության ձևավորման ճանապարհին, ապրիլի 27-ին հայտարարել է «Նորավան» գիտակրթական հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը «Հասարակական կազմակերպությունների դերը Եվրասիական միության ձևավորման մեջ» թեմայով Երևան-Մոսկվա-Աստանա տեսակամրջի ընթացքում: Նրա խոսքով, Հայաստանն այդ նախագծի զարգացումը տեսնում է որպես «մինչև մեծ Եվրոպայի ձևավորումը միջանկյալ իրավիճակ» և դա չափազանց կարևոր է, առավել ևս, որ երկիրը միաժամանակ ընդգրկված է ԵՄ հետ ինտեգրացիոն գործընթացների մեջ: Ավելին, Գագիկ Հարությունյանի խոսքով, այդ երկու գործընթացները ոչ մի կերպ չեն կարող հակասել և խանգարել միմյանց: «Հայաստանը, կանգնելով այդ միության ձևավորման գործընթացի ճանապարհին, արժեքավոր ռեսուրս է՝ դրանք սփյուռքի հսկայական ռեսուրսներն են, և մենք կարող ենք այդ գաղափարի ուղեկցողները դառնալ ոչ միայն Հայաստանում: Եկել է ժամանակը ԽՍՀՄ անկումից հետո քարերը հավաքելու և այլ գործընթացներ սկսելու համար»,- նշել է նա: Դրա հետ կապված՝ փորձագետը հավելել է, որ հենց փորձագիտական միությունը պետք է իր վրա պատասխանատվություն վերցնի այդ հարցերի քննարկման համար:
Երևան-Մոսկվա-Աստանա տեսակամուրջը նվիրված է ԱՊՀ և Բալթիայի երկրների խորհրդարանականների, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ Միջազգային համաժողովին, որն ընթանում է ապրիլի 27-28-ը Ծաղկաձորում: Համաժողովի նպատակն է գաղափարների առաջադրումը, արտահայտված Վլադիմիր Պուտինի կողմից, հետխորհրդարային տարածությունում ինտեգրացիոն միավորում ստեղծելու մասին:
Իր հերթին Պետդումայի պատգամավոր, ՀՀ ԱԺ և ՌԴ ԴԾ միջև համագործակցության հարցերով հայ-ռուսական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Բորիս Ռեզնիկը հավելել է, որ «մենք որոնում ենք շփման նոր կետեր նախկին ԽՍՀՄ-ի անկախ պետությունների հետ՝ տնտեսական, քաղաքական, մշակութային և համամարդկային»: «Այն, որ այսօր տեղի է ունենում ՀԿ-ների համաժողով, խոսում է այն մասին, որ մենք ձևավորում ենք քաղաքացիական հասարակություն, իսկ ՀԿ-ներն այդ գործընթացում առանցքային դեր են խաղում»,- ասել է նա: Միաժամանակ, Բորիս Ռեզնիկը հավելել է, որ Ռուսաստանը մեծ հույսեր է կապում Եվրասիական միության ձևավորման հետ, առավել ևս, որ հետխորհրդարային տարածքի երկրների միջև ինտեգրացիան անխուսափելի է:
«Նուր Օտան» ժողորվրադեմոկրատական կուսակցության պարլամենտարիզմի ինստիտուտի տնօրեն Բոլատ Բայկադամովը նշել է, որ Աստանայի համար Եվրասիական միության ձևավորման ճանապարհին առաջնահերթություն է տնտեսական ինտեգրացիան, որը հնարավորություն է տալիս վստահ զգալ այդ միավորող գործընթացում: Նրա խոսքով, այնուհետև առաջանում է մարդասիրական միավորման անհրաժեշտությունը:

Армения может стать своеобразным проводником на пути формирования Евразийского Союза, заявил 27 апреля директор Научно-образовательного фонда “Нораван” Гагик Арутюнян в ходе видеомоста Ереван-Москва-Астана на тему: “Роль общественных организаций в формировании Евразийского Союза”. По его словам, Армения видит развитие этого проекта в качестве некоего «промежуточного состояния к формированию большой Европы», и это крайне важно, тем более, что страна одновременно вовлечена в интеграционные процессы с ЕС. Более того, по мнению Гагик Арутюнян, эти два процесса никоим образом не могут противоречить и мешать друг другу. “Армения, вступая на путь процесса формирования этого Союза, является ценным ресурсов – это огромные ресурсы Диаспоры, и мы могли бы стать проводниками этой идее не только в Армении. Пришло время собирать камни после распада СССР и пора начать другие процессы”, – отметил он. В связи с этим эксперт добавил, что именно экспертное сообщество должно взять на себя ответственность по обсуждению этих вопросов.
Видеомоста Ереван-Москва-Астана приурочен к Международному форуму с участием парламентариев, представителей общественных организаций и экспертного сообщества стран СНГ и Балтии, который проходит 27-28 апреля в курортном городе Цахкадзор. Цель форума – продвижение идеи, высказанной Владимиром Путиным, о создании нового интеграционного объединения на постсоветском пространстве – Евразийского Союза.
В свою очередь депутат ГД, сопредседатель Межпарламентской армяно-российской комиссии по сотрудничеству между НС РА и ФС РФ Борис Резник добавил, что «мы ищем новые точки соприкосновения со многими независимыми государствами бывшего Совета – экономические, политические, культурные и общечеловеческие». «То, что сегодня проходит форум общественных организаций, говорит о том, что мы формируем гражданское общество, а общественные организации в этом процессе играют ключевую роль», – подчеркнул он. Одновременно Борис Резник добавил, что Россия связываем огромные надежды с формирование Евразийского Союза, тем более, что интеграция между странами постсоветского пространства неизбежна.
Директор Института парламентаризма Народно-демократической партии «Нур Отан» Болат Байкадамов отметил, что приоритеты для Астаны на пути формирования Евразийского союза – «это интеграции экономическая, которая дает возможность почувствовать себя уверено в этом объединительном процессе». По мнению Болата Байкадамова, затем возникает необходимость в гуманитарном объединении. «В этих приоритетах важно отразить мнение не только элит. но и простых людей, поскольку социологи говорят, что эти мнения не совпадают», – добавил он.