«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ-ն շարունակում է հայրենական արտադրության խթանման իր քաղաքականության իրականացումը՝ ընդլայնելով համագործակցությունը հայկական ընկերությունների հետ, ասվում է ընկերության հաղորդագրության մեջ: Նման շահավետ համատեղ աշխատանքի արդյունք է հանդիսանում «Մոբիլ-Թիվի» ՍՊԸ-ի աշխատանքը, որը գծի մակերեսային կառույցի ռետինետեխնիկական նյութեր է մատակարարում երկաթուղու կարիքների համար:
ՀԿԵ-ն սկսել է աշխատանքը «Մոբիլ-Թիվի» ընկերության հետ 2010 թվականին, և այդ ընթացքում արտադրանքը մատակարարվում է ստույգ ժամկետներում: Իսկ 2012 թվականին ընկերությունը ստացել է Ռուսաստանի Դաշնության Տեխնիկական կարգավորման և չափագիտության դաշնային գործակալության համապատասխանության հավաստագիրը:
«ՀԿԵ» ՓԲԸ-ն մշտապես աջակցում է Հայաստանի տնտեսության զարգացման գործին՝ խթանելով հայկական ընկերությունների աշխատանքը: Մասնավորապես, արտադրանքի և ծառայութունների գնման ժամանակ երկաթուղին առավելություն է տալիս տեղի ընկերություններին: ՀԿԵ-ի գնման ծավալները 2011 թվականին գերազանցեցին 2 մլրդ. դրամ, իսկ 2012 թվականին այս ցուցանիշը արդեն կգերազանցի 4 մլրդ. դրամ:
Երկաթուղու աստիճանաբար զարգացման շնորհիվ աճում է նաև ՀԿԵ-ի գործընկերներ ընկերությունների աշխատակիցների թիվը: Օրինակ, վերջին 3 տարիների ընթացքում հանրապետությունում ստեղծվել է մոտ 2 հազ. նոր աշխատատեղ:
Բացի այդ ՀԿԵ-ն իրականացնում է փոքր և միջին բիզնեսին աջակցության ծրագիրը՝ հեշտացնելով նման ընկերությունների համար մուտքը միջազգային շուկաներ և տրամադրելով փոխադրումների ծառայությունները բավականին մրցունակ սակագներով:

ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» продолжает реализацию своей политики поддержки отечественного производства, расширяя сотрудничество с армянскими компаниями. Примером подобной плодотворной совместной работы является компания ООО «Мобил-Тиви», поставляющая резинотехнические изделия верхнего строения пути для нужд железной дороги.
ЮКЖД начала сотрудничество с компанией «Мобил-Тиви» в 2010 году, и за это время поставки продукции осуществляются строго в срок. А в 2012 году компания получила сертификат соответствия Федерального агентства по техническому регулированию и метрологии РФ.
ЗАО «ЮКЖД» оказывает постоянную поддержку экономике Армении, которая выражается, прежде всего, в поддержке отечественных производителей. В частности, железная дорога при закупке продукции, товаров и услуг отдает приоритет местным компаниям. В прошлом году объем закупок ЮКЖД превысил 2 млрд. драмов, а в 2012 году этот показатель составит уже более 4 млрд. драмов.
Благодаря постепенному развитию железнодорожной отрасли, растет и число сотрудников компаний-партнеров ЮКЖД. «Так, за последние 3 года создано порядка 2 тыс. новых рабочих мест», – говорится в сообщении пресс-службы компании.
Помимо этого ЮКЖД проводит политику поддержки малого и среднего бизнеса, облегчая компаниям данного класса выход на международные рынки, предоставляя услуги транспортировки по достаточно конкурентоспособным тарифам.