ՀՀ կառավարությունը թույլատրել է «Եղվարդի մարզակոշիկների ֆաբրիկա» ԲԲԸ կողմից «Ժամանակավոր արտահանում» մաքսային ռեժիմով արտահանված ապրանքների նկատմամբ կիրառված ռեժիմի ժամկետի երկարաձգումը մինչև 2015 թ. մայիսի 16-ը։
Ընկերությունը դեռևս 1988 թ. ներմուծել է հողաթափերի արտադրության կարուսելային հաստոց և հարակից հաստոցներ և սկսել արտադրություն, սակայն չդիմանալով մրցակցությանը, 2011 թ. ստիպված է եղել դրանք ժամանակավորապես տեղափոխել Ռուսաստանի Դաշնություն և այնտեղ հիմնել համատեղ ձեռնարկություն։
Ինչպես հաղորդել է Հայաստանի էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, այս կառավարական որոշումը թույլ կտա գործարաին սարքավորումները վերադարձնել Հայաստան:

Правительство Армении на заседании 10 мая позволило «Егвардской фабрике по производству спортивной обуви» продлить таможенный режим «Временный импорт» до 16 мая 2015 года.
Еще в 1988 году компания импортировала соответствующее оборудование для производства домашней обуви, однако, не выдержав конкуренции, в 2011 году вынуждена была переправить это оборудование в Россию и создать там совместное предприятие.
Как пояснил министр экономики Армении Тигран Давтян, данное правительственное решение позволит фабрике вернут оборудование в Армению.