«ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ ֆինանսավորել է «Վահան ԵՀԱ» ՍՊԸ-ին, որը ՀՀ տարածքում հանքամետալուրգիական ոլորտի զարգացման համար ունի հատուկ նշանակություն: Ստացված ֆինանսավորումը ուղղվելու է հորատման համար նախատեսված նորագույն սարքավորումների և տեխնիկայի ձեռք բերմանը, ինչը թույլ կտա մեծացնել կատարվող աշխատանքների ծավալները և բարձրացնել որակը ցանկացած եղանակային պայմաններում:
«Վահան ԵՀԱ» ՍՊԸ հանդիսանում է «Սոթք ԵՀԱ» ՍՊԸ իրավահաջորդը, որը հիմնադրվել է 1956թ. և մինչ այսօր զբաղվում է հորատման և հետազոտական աշխատանքներով: Կես դարյա փորձը և ներկայիս նորամուծությունները թույլ են տալիս իրականացնել հորատման աշխատանքներ ամենադժվար երկրաբանական պայմաններում: «Վահան ԵՀԱ» ՍՊԸ հաճախորդներից են հանդիսանում մետալուրգիական արտադրության գրեթե բոլոր խոշոր ընկերությունները, այդ թվում «Ագարակի ՊՄԿ» ՓԲԸ, «Սամագար» ՓԲԸ;
«ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ Գլխավոր տնօրեն- Տնօրինության նախագահի ժ/պ Յուրի Գուսևն ասել է. «Մենք կարևորում ենք Հայաստանում միջին բիզնեսի զարգացումը, հատկապես երկրի համար եզակի և ռազմավարական կարևորության մասնագիտացված ճյուղերը:
Առանց հարակից ոլորտների զարգացման անհնար է համաշխարհային շուկայի մետալուրգիական ոլորտում ապահովել մրցակցություն հայկական արտադրողների համար»:
«Վահան ԵՀԱ» ՍՊԸ տնօրեն Վարուժան Ավետիսյանը նշել է. «Մենք ուրախ ենք, որ սկսել ենք համագործակցել «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ հետ և վստահ եմ, որ այս գործարքը հանդիսանում է փոխշահավետ համագործակցության սկիզբը»:

11 Май 2012 - 08:54 AMT
ЗАО “Банк ВТБ (Армения)” осуществил финансирование ООО “ВАГАН ЕГА”, имеющего особое значение для развития горно-металлургической отросли на территории Армении. Полученное финансирование будет направлено на приобретение новейшего оборудования и техники для буровых работ, что позволит увеличить качество и объем выполняемых буровых работ при любых погодных условиях, сообщает пресс-служба банка.
ООО “ВАГАН ЕГА” является правопреемником ООО “Сотк Ега”, которое было основано в 1956 году и с тех пор занимается буровыми работами и исследованием месторождений. Полувековой опыт и навыки позволяют проводить буровые работы в самых сложных геологических условиях. Клиентами ООО “ВАГАН ЕГА” являются практически все крупнейшие металлургические производства, в т.ч. ЗАО “Агаракский ММК”, ЗАО “Сагамар”.
“Мы придаем большое значение развитию среднего бизнеса в Армении, особенно с уникальной и стратегически важной специализацией для страны. Без развития смежных отраслей невозможно обеспечить повышение конкурентоспособности армянских производителей металлургической отрасли на мировом рынке”, – отметил и/о генерального директора-председателя директората Юрий Гусев
В свою очередь директор ЗАО “ВАГАН ЕГА” Варужан Аветисян добавил, что эта сделка является только началом плодотворного сотрудничества.