2012թ. փետրվարին Հայաստանում անշարժ գույքի նկատմամբ իրականացվել են 14 384 գործարքներ, որոնց քանակը 2011թ. փետրվարի համեմատ նվազել է 3.0%-ով: Ընդ որում, ինչպես հաղորդում է Հայաստանի Անշարժ գույքի գործակալության պետական կոմիտեն, 2012թ. հունվարի համեմատ այդ ցուցանիշն աճել է 47.6%-ով:
2012թ. փետրվարին անշարժ գույքի նկատմամբ իրականացված 3015 օտարման գործարքների 78.2%-ը կազմել են առքուվաճառքները, 21.1%-ը` նվիրատվությունները և 0.7%-ը` փոխանակությունները:
Անշարժ գույքի օտարման գործարքների քանակի 38%-ն արձանագրվել է Երևան քաղաքում, իսկ օտարված անշարժ գույքի 39.2%-ը հանդիսանում են բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարանները: 2012թ. փետրվարին, 2012թ. հունվարի համեմատ, անշարժ գույքի օտարման գործարքների քանակը նվազել է 20.1%-ով, իսկ 2011թ. փետրվարի համեմատ` 14.8%-ով:
2012թ. փետրվարին Երևան քաղաքում անշարժ գույքի առքուվաճառքի գործարքների 69.4%-ն արձանագրվել է բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարանների նկատմամբ: Երևան քաղաքում 2012թ. փետրվարին, 2012թ. հունվարի համեմատ, բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարանների առքուվաճառքի գործարքների քանակը նվազել է 12.3%-ով, իսկ 2011թ. փետրվարի համեմատ` 14.1%-ով:
Հայաստանի Անշարժ գույքի գործակալության պետկոմիտեի համաձայն` Երևան քաղաքում 2011թ. մայիսին բազմաբնակարան բնակելի շենքերի բնակարանների 1քմ մակերեսի հաշվարկով շուկայական միջին գները, 2011թ. ապրիլի համեմատ, աճել են 0.2%-ով:
Մայրաքաղաքի կենտրոնում 1 քմ բնակտարածքի արժեքը մայիսին կազմել է 400 հազ. դրամ (2011թ. փետրվարին` 442,8 հազ.) դրամ, Արաբկիր վարչական շրջանում` 334 հազ. դրամ (2011թ. փետրվարին` 356,1 հազ. դրամ), Քանաքեռ-Զեյթունում` 260,1 հազ. դրամ (2011թ. փետրվարին` 275,2 հազ. դրամ), Նոր-Նորքում` 225 հազ. դրամ (2011թ. փետրվարին` 228,1 հազ. դրամ), Ավանում` 234 հազ. դրամ (2011թ. փետրվարին` 231 հազ. դրամ), Էրեբունիում` 233,4 հազ. դրամ (2011թ. փետրվարին` 236,3 հազ. դրամ), Շենգավիթում` 229,1 հազ. դրամ (2011թ. փետրվարին` 237,3 հազ. դրամ), Դավթաշենում` 254,6 հազ. դրամ (2011թ. փետրվարին` 261,4 հազ. դրամ), Աջափնյակում` 221 հազ. դրամ (2011թ. փետրվարին` 222,2 հազ. դրամ), Մալաթիա-Սեբաստիայում` 219,8 հազ. դրամ (2011թ. փետրվարին` 221 հազ. դրամ), Նուբարաշենում` 140 հազ. դրամ (2011թ. փետրվարին` 149 հազ. դրամ):

В феврале 2012 года в Армении в отношении недвижимого имущества было реализовано 14 384 сделки, что ниже аналогичного периода 2011 года на 3%. При этом, как сообщает Государственный комитет кадастра недвижимости Армении, в феврале по сравнению с январем 2012 года этот показатель увеличился на 47,6%.
В феврале 2012 года в отношении недвижимого имущества было реализовано 3 015 сделок по отчуждению, из которых 78,2% составили сделки по купле-продаже, 21,1% – сделки по дарственной и 0,7% – по обмену.
По линии сделок купли-продажи 38% приходится на столицу, а 39,2% сделок были оформлены по многоквартирным жилым зданиям. В то же время в феврале 2012 года по сравнению с январем число сделок по отчуждению недвижимого имущества сократилось на 20,1%, а по сравнению с февралем 2011 года – на 14,8%.
В феврале 2012 года 69,4% сделок по купле-продаже недвижимого имущества в Ереване было совершено в отношении квартир многоэтажных жилых зданий. При этом в феврале по сравнению с январем 2012 года число сделок в столице сократилось на 12,3%, а по сравнению с февралем 2011 года рост составил 14,1%.
Согласно данным Госкомитета кадастра недвижимости, средняя рыночная цена 1 кв. м в феврале 2012 года в многоэтажных жилых зданиях административных районов Еревана (за исключением Норк-мараша) составила 250,1 тыс. драмов по сравнению с 260 тыс. драмов за аналогичный период 2011 года. Надо отметить, что в феврале текущего года по сравнению с январем цены сократились на 0,5%.
В центре столицы цена 1 кв. м в мае составила 400 тыс. драмов (в феврале 2011 г. – 442.8 тыс.), в административном районе Арабкир – 334 тыс. драмов (в феврале 2011 г. – 356.1 тысяч), Канакер-Зейтун – 260,1 тыс. драмов (в феврале 2011г. – 275,2 тыс. драмов), Нор-Норк – 225 тыс. драмов (в феврале 2011г. – 228.1 тыс. драмов), Аван – 234 тыс. драмов (в феврале 2011г. – 231 тыс. драмов), Эребуни – 233,4 тыс. драмов (в феврале 2011г. – 236,3 тыс. драмов), Шенгавит – 229,1 тыс. драмов (в феврале 2011г. – 237,3 тыс. драмов), Давташен – 254,6 тыс. драмов (против 261,4 тыс. драмов), Ачапняк – 221 тыс. драмов (против 222,2 тыс. драмов) драмов. Самые низкие цены были зафиксированы в административном районе Малатиа-Себастиа – 219,8 тыс драмов (в феврале 2011 г. – 221 тыс.), а в Нубарашене – 140 тыс. драмов(в феврале 2011 г. – 149 тыс).