Երկաթուղին, որը թույլ կտա կարճ ժամանակում հասնել «Զվարթնոց» օդանավակայան, կկառուցվի առաջիկա երեք տարում: Այդ մասին լրագրողների հետ զրույցում հաղորդել է «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ի գլխավոր ինժեներ Սերգեյ Հարությունյանը: «Այդ երկաթուղու շինարարության գլխավոր նպատակն է ավտոմայրուղիների թեթևացումը և «Զվարթնոց» օդանավակայանի ավիացիայից օգտվողներին տեղափոխության հստակ ժամանակացույցով ապահովելը»,- նշել է նա:
Նրա խոսքով, արդեն ընտրվել է ճանապարհ, որը սկսվում է «Չարբախ» կայարանից և տանում է «Զվարթնոց» օդանավակայան, իսկ նախագծի նախնական արժեքը կազմում է 2,7 մլն դոլար: «Կարծում եմ, որ նախագիծը կրում է երկարաժամկետ բնույթ և կավարտվի 2-3 տարվա ընթացքում»,- ասել է Սերգեյ Հարությունյանը:
Ինչ վերաբերվում է նախագծի մասնակիցներին, ապա, ինչպես հաղորդել է ՀԿԵ գլխավոր ինժեները, այդ հարցը գտնվում է քննարկման փուլում, այնուամենայնիվ, ՀԿԵ-ն շահագրգռված է նրանում:
նախագծվող երկաթուղու երկարությունը կազմում է 7800 մետր, որից նոր կառուցվող հատվածը՝ 5350 մետր է: Նախատեսվում է նաև 810 մետր երկարությամբ երկաթուղային թունելի կառուցում: Նախագծի իրականացումը հնարավորություն կտա «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի ուղևորատար տերմինալը երկաթուղային գծով միացնել մետրոպոլիտենի «Չարբախ» կայարանին, իսկ բեռնային տերմինալը՝ «ՀԿԵ» ՓԲԸ-ի «Կարմիր բլուր» կայարանի հետ:
Հուշագիրը ստորագրվել է` հիմք ընդունելով ՀՀ կառավարության կողմից հաստատված` «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանի, հարակից տարածքում միջազգային լոգիստիկ կենտրոնի և ազատ տնտեսական գոտու մոտեցման տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ռազմավարական ծրագիրը: Դեպի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայան ուղևորափոխադրումների և բեռնափոխադրումների աճող ծավալներն ապահովելու նպատակով` Կողմերը հայտնել են իրենց մտադրությունը հիշյալ երկաթուղային գծի հնարավորինս սեղմ ժամկետներում կառուցման մասին, պետություն-մասնավոր համագործակցության շրջանակներում:
Հուշագրով Կողմերը պայմանավորվել են նշանակել պատասխանատու պաշտոնատար անձանց, որոնք եռամսյա ժամկետում համատեղ առաջարկություններ կմշակեն նախագծի իրականացման համար:

15 Май 2012 - 13:30 AMT
Железная дорога от станции метро «Чарбах» до аэропорта «Звартноц» будет построена в ближайшие три года
Железная дорога, которая позволит в кратчайшие сроки добраться до аэропорта «Звартноц», может быть построена в ближайшие три года. Об этом в беседе с журналистами сообщил главный инженер ЗАО «ЮКЖД» Сергей Арутюнян.
«Главной целью строительства данной железной дороги является разгрузка автомагистралей и обеспечение пользующихся услугами аэропорта «Звартноц» людей четким графиком перемещения», – отметил он.
По его словам, уже выбрана трасса, которая берет начало от станции метро «Чарбах» и ведет до аэропорта «Звартноц», а предварительная стоимость проекта составляет 2,7 млн. долларов.
«Считаю, что проект носит долгосрочный характер и будет завершен в течение ближайших 2-3 лет», – добавил Сергей Арутюнян.
Что касается участников проекта, то, как сообщил главный инженер ЗАО «ЮКЖД», этот вопрос находится на стадии обсуждения и представляет заинтересованность для ЮКЖД.
4 мая в министерстве транспорта и связи Армении был подписан Меморандум о намерениях по строительству железной дороги в направлении международного аэропорта “Звартноц”.
Меморандум подписали министр транспорта и связи Армении Манук Варданян, генеральный директор ЗАО “Южно-кавказская железная дорога” Виктор Ребец и генеральный менеджер ЗАО “Армения-Международные аэропорты” Марсело Венде.
Сообщается, что протяженность железной дороги к аэропорту составит 7 800 метров, из которых 5 350 метров составит новая железнодорожная ветка. Также планируется строительство железнодорожного тоннеля длиной в 810 метров.
Реализация данного проекта позволит посредством железной дороги связать пассажирский терминал международного аэропорта “Звартноц” со станцией метро “Чарбах”, а грузовой терминал – с железнодорожной станцией “Кармир Блур”.
При подписании Меморандума была принята за основу стратегическая программа правительства Армении по созданию в аэропорту “Звартноц”, а также на прилегающих территориях, международного логистического центра и свободной экономической зоны.
Учитывая необходимость обслуживания постоянно растущих объемов пассажирских и грузовых перевозок армянского международного аэропорта, стороны договорились о строительстве железнодорожной линии в максимально сжатые сроки в рамках сотрудничества между государством и частным сектором.
В соответствии с меморандумом стороны договорились назначить ответственных лиц, которые в трехмесячный срок разработают совместные предложения по реализации данного проекта.