Կառավարությունը հունիսի 17-ի նիստում որոշում է կայացրել ներդրումային ծրագրի շրջանակներում «Եվրոթերմ» փակ բաժնետիրական ընկերության կողմից 300 միլիոն դրամը գերազանցող ապրանքների ներմուծման դեպքում մաքսային մարմինների կողմից հաշվարկված ավելացված արժեքի հարկի գումարների վճարման ժամկետը մինչև երեք տարի ժամկետով հետաձգելու մասին:
Ինչպես ասել է էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Դավթյանը, ընդհանուր ներդրումային ծրագիրը գնահատվում է 6,8 մլն դոլար, որից 3,4 մլն դոլարը կհատկացվի համապատասխան սարքավորումների ներկրման համար: Գործարանում արտադրված ապրանքը կարտահանվի ԱՄՆ ու Ռուսաստան: Ըստ նրա, 150 հա տարածքում կտնկվեն մրգատու այգիներ, որի բերքը կվերամշակվի և այնուհետև կարատահանվի: «Արդյունքում կստեղծվի 230 նոր աշխատատեղ»,-ասել է նա:
Դեռ ընթացիկ տարվա հունվարի 13-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այցելեց մրգերի և բանջարեղենի վերամշակման այն ժամանակ դեռ կառուցվող գործարանն Արմավիրի մարզում:
«Եվրոթերմ» ՓԲԸ տնօրեն Էդուարդ Ղազարյանը հայտնեց, որ գործարանը հավանաբար կգործարկվի հուլիս-օգոստոսին: Գործարանը կարտադրի խտանյութեր մանկական մրգային պյուրեների համար, իսնչպես նաև տոմատի և կարմիր բիբարի մածուկ: Գործարանի արտադրության տարեկան ծավալը կկազմի 765 հազար տոննա, որի մեծ մասը կարտահանվի:

17 Май 2012 - 07:54 AMT
Правительство Армении на заседании 17 мая разрешило компании “Евротерм” в рамках инвестиционной программы на приобретение современного оборудования на сумму более 300 млн. драмов продлить уплату НДС до 2015 года.
Как сообщил министр экономики Армении Тигран Давтян, общая инвестпрограмма компании оценивается в 6,8 млн долларов, из которых 3,4 млн долларов будет направленно на приобретение соответствующего оборудования.
Произведенная на заводе продукция будет экспортирована в США и Россию. По его словам, на территории в 150 га будут возведены фруктовые сады для переработки сельскохозяйственного сырья, которое затем пойдет на экспорт. “В результате реализации инвестиционной программы будет создано порядка 230 новых рабочих мест”, – добавил он.
Еще 13 января текущего года президент Армении Серж Саргсян посетил тогда еще строящийся завод по переработке фруктов и овощей в Армавирской области.
Директор ЗАО «Евротерм» Эдуард Казарян сообщил, что завод планируется открыть в июле-августе. Завод будет производить концентраты для детских фруктовых пюре, а также пасту из томатов и красного перца. Годовой объем производства завода составит 765 тыс. тонн, большинство из которых будет предназначено для экспорта.