«Հարավկովկասյան երկաթուղի» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը և գլխավոր տնօրենի համագործակցության և լոգիստիկայի գծով տեղակալ Անատոլի Դանչենկոն մասնակցում են մայիսի 17-18-ին Մոսկվայում կայանալիք ԱՊՀ երկրների երկաթուղային տրանսպորտի խորհրդի 56-րդ նիստի աշխատանքներին: Հայկական պատվիրակության կազմում է նաև ՀՀ Տրանսպորտի և կապի նախարարության երկաթուղու վարչության պետ Արսեն Հովհաննիսյանը:
Խորհրդի նիստին մասնակցում են Ռուսաստանի, Ադրբեջանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Տաջիկստանի, Թուրքմենստանի, Ուզբեկստանի, Մոլդովայի,Ուկրաինայի երկաթուղային վարչությունների ղեկավարները, ինչպես նաև ասոցացված անդամները՝ Բուլղարիան, Վրաստանը, Լատվիան և Ֆինլանդիան:
Բացի այդ դիտորդի կարգավիճակով նիստի աշխատանքներին մասնակցում են Լիտվան, Էստոնիան և ԱՊՀ երկրների Գործկոմի ներկայացուցիչները:
Խորհրդի 56-րդ նիստի օրակարգը նախատեսում է Երևանում կայացած 55-րդ նիստում ընդունված որոշումների կատարման ընթացքի, 2011 թվականի և 2012 թվականի առաջին եռամսյակի մասնակից երկրների երկաթուղիների աշխատանքի արդյունքների քննարկումը, 2012-2013 թ. համար գնացքների չվացուցակի նորմատիվները, միջազգային ուղևորափոխադրումներին վերաբերվաղ հարցերը:
ԱՊՀ երկրների երկաթուղային տրանսպորտի խորհուրդն այս տարի նշում է իր 20-ամյակը՝ այն ստեղծվեց 1992 թ. փետրվարի 14-ին միջպետական մակարդակով երկաթուղային տրանսպորտի աշխատանքի համակարգման համար:

17 Май 2012 - 09:55 AMT
Делегация «ЮКЖД» принимает участие в 56-ом заседании Совета по железнодорожному транспорту СНГ в Москве
Генеральный директор ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» Виктор Ребец и заместитель гендиректора по взаимодействию и логистике Анатолий Данченко принимают участие в открывшемся 17-го мая в Москве 56-ом заседании Совета по железнодорожному транспорту государств-участников Содружества. Также в состав армянской делегации входит начальник управления железной дороги Министерства транспорта и связи Армении Арсен Ованнисян.
В заседании Совета, которое продлится до 18 мая, также принимают участие руководители железнодорожных администраций Российской Федерации, Азербайджана, Беларуси, Казахстана, Киргизии, Молдовы, Таджикистана, Туркменистана, Узбекистана, Украины, ассоциированные члены совета — руководители железнодорожных администраций Болгарии, Грузии, Латвии и Финляндии.
Кроме того, в качестве наблюдателей на заседании присутствуют руководители железнодорожных администраций Литовской и Эстонской республик, а также представители Исполнительного комитета СНГ.
Повесткой дня 56-го заседания Совета предусмотрено рассмотрение широкого круга вопросов, среди которых, в частности, отчет о выполнении решений 55-го заседания Совета, которое состоялось в Ереване, итоги эксплуатационной работы сети железных дорог за 2011 год и 1 квартал 2012 года, нормативы графика движения поездов на 2012/2013 годы, вопросы пассажирских перевозок в межгосударственном сообщении.
Совет по железнодорожному транспорту стран Содружества в этом году отмечает 20-летний юбилей – структура была учреждена для координации работы железнодорожного транспорта на межгосударственном уровне и выработки согласованных принципов его деятельности 14 февраля 1992 года.