ՀՀ գյուղնախարարությանը կից Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայությունը մայիսի 28-ին ձեռնամուխ կլինի դիտարկմանը սնդդամքերթի մարզային շուկաներում: Այդ մասին մայիսի 18-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Սննդամթերքիի անվտանգության պետական ծառայության» պետ Աբրամ Բախչագուլյանը: «Դիտարկումը կանցկացվի հեռավոր մարզերում, որտեղ ժամկետանց ու չմակնշված ապրանքների իրացման ռիսկը շատ ավելի մեծ է Երևանի համեմատ»,-ասել է նա:
Ինչպես ասել է Բախչագուլյանը, առաջին հերթին կուսումնասիրվեն ամենառիսկային շուկաները՝ կաթնամթերքի, մսի ու մանկական սննդի: Այդ նպատակով կառույցին կից արդեն ստեղծվել է հանրային կոմիտե, որին անդամակցում են նաև հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչները: Դիտարկման արդյունքում ժամկետանց ու չմակնշված սնունդը կառգրավվի:

18 Май 2012 - 09:26 AMT
Госслужба безопасности продуктов питания со следующей недели возьмется за просроченные продукты в областях Армении
Государственная служба безопасности продуктов питания при Министерстве сельского хозяйства Армении с 28 мая приступит к мониторингу на продуктовых рынках в областях республики. Об этом 18 мая на пресс-конференции в Ереване сообщил начальник госструктуры Абрам Бахчагулян. «Мониторинг будет проведен в отдаленных областях Армении, где намного велик риск реализации просроченных и немаркированных продуктов питания по сравнению с Ереваном», – сказал он.
Как сообщил глава Госслужбы безопасности продуктов питания, в первую очередь будет изучены наиболее рискованные рынки – молочная продукция, мясо и детское питание. С этой целью при структуре уже создан общественный комитет, куда вошли и представители общественных организаций. По итогам мониторинга просроченная и немаркированная продукция будет изъята из продажи.