Մայիսի 21-ին ՀՀ Կենտրոնական բանկը և «Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ» ՀԿ Brain-Ring եզրափակիչ խաղերի արդյունքում պարգևատրել է հաղթողներին: Առաջին հորիզոնականն է զբաղեցրել Շիրակի դպրոցականների թիմը, երկրորդը` Արարատի, երրորդը` Տավուշի: Հաղթողները ստացել են դրամական և խրախուսական պարգևներ, ինչպես նաև հնարավորություն ստացել իրենց ամառային արձակուրդն անցկացնել հանգստյան տներում:
Brain-Ring տնտեսական խաղ-մրցույթը կազմակերպվել է երկրի բնակչության շրջանում ֆինանսական գրագիտության բարձրացմանն ուղղված ՀՀ ԿԲ ծրագրի շրջանակներում:
2012թ ՀՀ մարզերում անցկացվել է նախնական մրցույթ, որին մասնակցել է «Տնտեսագիտություն» բաժնի «Հասարակագիտություն» ուսումնասիրած շուրջ 250 տասներորդ դասարանցի աշակերտներ` 50 դպրոցներից: Արդյունքում ձևավորվել են 11 հավաքական թիմեր բոլոր մարզերից և Երևանից: Այսօր Brain-Ring-ի մասնակիցները խաղարկել են կիսաեզրափակիչն ու եզրափակիչը:
Մրցույթի պատվավոր ժյուրիի կազմում էին ՀՀ ԿԲ խորհրդի անդամ Արմենակ Դարբինյանը, «Հայաստանի պատանեկան նվաճումներ» ՀԿ գործադիր տնօրեն Արմին Հովհաննիսյանը, ՀՀ ԱԺ 4-րդ գումարման պատգամավոր Անահիտ Բախշյանը, «Coca Cola Hellenic Bottling Company Armenia» ընկերության գլխավոր տնօրեն Գագիկ Դանիելյանը և ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության ծրագրերի մասնագետ Հայկանուշ Բագրատունյանը:
Ինչպես ընդգծել է ԿԲ սպառողների շահերի պաշտպանության և շուկայական վարվելակերպի բաժնի պետ Արմենուհի Մկրտչայնն ընդգծել է, որ սկսած 2007-ից ՀՀ ԿԲ, ելնելով ֆինանսական համակարգի կայունության ապահովման անհրաժեշտությունից, իր խնդիրների շարքում առանձնացրել է ֆինանսական համակարգում սպառողների իրավունքների և օրինական շահերի պաշտպանության համար անհրաժեշտ պայմանների ապահովումը: Նա նշել է, որ կարևոր է ֆինանասական գրագիտության հարցերով զբաղվել դպրոցական տարիներից: Նա ընդգծել է, որ այսօրվա միջոցառումն ուղղված է հենց դրան և դպրոցականների` ֆինանասական ոլորտում հետագա մասնագիտական կողմնորոշմանը:

21 мая по итогам финальной игры Brain-Ring Центральный банк Армении и ОО «Юношеские достижения Армении» наградили победителей. Первое место заняла команда школьников из Ширака, второе – из Арарата, третье – из Тавуша.
Победители получили денежные и поощрительные призы в виде памятных монет, а также возможность провести свои летние каникулы в домах отдыха.
Экономическая игра-состязание Brain-Ring была организована в рамках принятого Центральным банком Армении курса на повышение финансовой грамотности среди населения страны.
В 2012 году в областях Армении прошел предварительный конкурс, в котором приняли участие порядка 250 десятиклассников из 50 школ, изучающих раздел "Экономика" предмета "Обществоведение".
В итоге сформировалось 11 сборных команд (в каждой – по 5 человек) из всех областей и Еревана. Сегодня участники Brain-Ring разыграли полуфинал и финал.
Почетное жюри конкурса – член Совета ЦБ РА Арменак Дарбинян, исполнительный директор ОО "Юношеские достижения Армении" Армине Ованесян, депутат Национального собрания 4-ого созыва Анаит Бахшян, гендиректор Компания «Coca Cola Hellenic Bottling Company Armenia» Гагик Даниелян и эксперт программ Агентства международного развития США Айкануш Багратунян.
Как отметила начальник отдела защиты прав потребителей и поведения рынка управления политики финансовой системы и финансовой стабильности Центрального банка Армении Арменуи Мкртчян, с 2007 года Центробанк Армении поставил перед собой задачу: исходя из необходимости обеспечения стабильности финансовой системы, обеспечить в финансовой системе необходимые условия для защиты прав и законных интересов потребителей.
«С этой точки зрения очень важно, чтобы семя финансовой грамотности мы прививали со школьного возраста», – подчеркнула она.
В связи с этим представитель ЦБ РА добавила, что сегодняшнее мероприятие направлено именно на повышение финансовой грамотности школьников и на дальнейшее их самоопределение как специалистов в финансовой сфере.