2012թ «Հարավկովկասյան երկաթուղիներ» ՓԲԸ Հայաստանում մոտ 13.5 մլրդ դրամ է ներդնում: Այս մասին մայիսի 24-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է հայկական երկաթուղիների գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը: «Ներդրումների ավելի քան 90 տոկոսը կուղղվի ենթակառույցի վերականգնմնաը, մասնավորապես` ճանապարհների, էլեկտրաապահովման համակարգերի և այլնի վերանորոգմանը»:
Հայաստանում 3 տարվա աշխատանքների ընթացքում ՀԿԵ-ն երկաթուղային ոնթակառույցում ներդրել է ավելի քան 72.1 մլն դրամ: Արդեն իսկ վերանորոգվել է 160 կմ ճանապարհ, փոխվել է ավելի քան 260 հազար փայտե, ավելի քան 7.7 հազար երկաթբետոնե կոճղ:
Կոնցեսիոն վճարների ծավալը 2009-ին կազմել է 250 մլն դրամ, 2010-ին` 269 մլն, իսկ 2001-ին` 328.6 մլն դրամ:
Անդրադառնալով ՀԿԵ-ի սոցիալական բաղկացուցչին, ընկերության ղեկավարը ընդգծել է, որ աշխատողների աշխատավարձը ավելացել է և այսօրվա դրությամբ գերազանցում է հանրապետության միջին ցուցանիշը: Երկաթուղու աշխատողների միջին ամսական աշխատավարձը 2012թ առաջին եռամսյակի արդյունքում կազմում է 157 087 դրամ, ինչը 14.5 տոկոսով բարձր է 2011-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Վիկտոր Ռեբեցը նաև հատուկ ուշադրություն է դարձրել ՀԿԵ-ի համար մասնագետների պատրաստմանը:
Մասնավորապես, ըստ նրա, ընկերությունը համագործակցում է Հայաստանի ԲՈւՀ-երի հետ: Ներկայումս մրցույթ է հայտարարվել 2012թ հայկական դպրոցների շրջանավարտների շրջանում` Ռուսաստանում երկաթուղային ԲՈւհ-երում սովորելու համար:

В 2012 году ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» инвестирует порядка 13,5 млрд. драмов в Армении. Об этом 24 мая на пресс-конференции в Ереване, приуроченной к 100 дням работы, сообщил генеральный директор армянской железной дороги Виктор Ребец. «Более 90% инвестиций пойдет на оздоровление инфраструктуры, в частности, на ремонт путей, системы энергоснабжения и другое», – сказал он.
За три года работы в Армении ЮКЖД инвестировала в железнодорожную инфраструктуру более 72.1 млрд. драмов. С начала концессионной деятельности уже отремонтировано порядка 160 км пути, заменено порядка 260 тыс. деревянных шпал, более 7.7 тыс. железобетонных шпал.
Объем концессионных сборов в 2009 году составил 250 млн. драмов, в 2010 году – 269 млн. драмов, а в 2011 году – 328,6 млн. драмов.
Касаясь социальной составляющей деятельности ЮКЖД, глава компании отметил, что зарплата сотрудников увеличилась, и на сегодняшний день превышает средний показатель по республике. Так, среднемесячная зарплата сотрудников железной дороги по итогам первого квартала 2012 года составила 157 087 драмов, что на 14,5 выше по сравнению с аналогичным периодом 2011 года.
Виктор Ребец также особо обратил внимание на подготовку специалистов для ЮКЖД. В частности, по его словам, компания сотрудничает с двумя ВУЗами Армении – Российско-Армянским (Славянским) Государственным университетом и Политехническим. В настоящее же время объявлен конкурс среди выпускников армянских школ 2012 года на право обучения в железнодорожных ВУЗах России.