2012թ 4 ամիսների ընթացքում ՀԿԵ բեռնափոխադրումների ծավալը կազմել է 898 հազար տոննա, ինչը 2 տոկոսով գերազանցում է 2011-ի նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը: «Բեռնափոխադրումների ծավալը աճում են ոչ այնքան դինամիկ, ինչպես կցանկանայինք, ընդամենը` 2 տոկոսով»,-մայիսի 24-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է հայկական երկաթուղիների գլխավոր տնօրեն Վիկտոր Ռեբեցը: Այս առնչությամբ նա հույս է հայտնել, որ ապրիլի-մայիսի բեռնափոխադրումների ցուցանիշների աճը հույս է ներշնչում, որ մինչև տարվա վերջ ցուցանիշը էապես կբարձրանա:
Այնուամենայնիվ, գլխավոր տնօրենի խոսքով, ընկերությանը հաջողվել է արտահման հաղորդակցությունում ապահովել բեռնափոխադրումների աճ` «ենթակառույցի վերականգնման և զարգացման» հաշվին: Արտահամնան հաղորդակցությունում 2012թ առաջին 4 ամիսների ընթացքում ՀԿԵ-ն փոխադրել է 133 հազար տոննա բեռ, ինչը 21.6 տոկոսով ավել է 2011թ նույն ժամանակահատվածի համեմատ:
Ընդ որում, ներկրման հաղորդակցությունում` 342.7 հազար տոննա, տեղական հաղորդակցությունում` 422.5 հազար: Այս առնչությամբ Վիկտոր Ռեբեցը կարևորություն է հաղորդել պարարտանյութերի բեռնափոխադրումներին` մոտ 28 հազար տոննա:
2012թ 4 ամիսների ընթացքում ՀԿԵ-ի ծառայություններից օգտվել է մոտ 144.4 հազար մարդ, որոնցից 138 հազարը Երևան-Թբիլիսի-Երևան միջագային հաղորդակցությունից: Ինչպես ընդգծել է ՀԿԵ ղեկավարը, ընկերությունն աշխատում է մատուցվող ծառայությունների մակարդակի բարձրացման վրա` ճանապարհների անվտանգությունը բարձրացնելու, փոխադրումների ժամանակահատվածը կրճատելու, սպասարկման մակարդակը բարձրացնելու հաշվին: Նա նաև հաղորդել է, որ Երևան-Թբիլիսի-Երևան միջագային հաղորդակցությունում պիկը սպասվում է հունիսի կեսերին:

24 Май 2012 - 09:47 AMT
За четыре месяца 2012 года объем грузоперевозок на ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» составил более 898 тыс. тонн, что на 2% превышает показатель аналогичного периода 2011 года. «Объемы грузоперевозок растут не столь динамично, как хотелось – всего на 2%», – сказал 24 мая на пресс-конференции в Ереване, приуроченной к 100 дням работы, генеральный директор армянской железной дороги Виктор Ребец. В связи с этим он высказал надежду, что показатели роста грузоперевозок за апрель и май, демонстрирующие хороший рост, внушают оптимизм для того, чтобы до конца года этот показатель будет существенно выше.
Тем не менее, по словам гендиректора, компании удалось обеспечить рост грузоперевозок за в экспортном сообщении за счет «восстановления и развития инфраструктуры». В экспортном сообщении за первые четыре месяца 2012 года по ЮКЖД было перевезено порядка 133 тыс. тонн грузов, что на 21,6% больше аналогичного периода 2011 года.
При этом в импортном сообщении – 342,7 тыс. тонн (спад на 12,4%), в местном сообщении 422,5 тыс. тонн (рост на 11,1%). В связи с этим Виктор Ребец придал важность перевозкам селитры и удобрений для подготовки к посевным работам в сельском хозяйстве – порядка 28 тыс. тонн.
За четыре месяца 2012 года услугами ЗАО «Южно-Кавказская железная дорога» воспользовалось порядка 144.4 тыс. человек, из которых 138 тыс. человек в международном сообщении Ереван-Тбилиси-Ереван. Как отметил глава компании, ЮКЖД работает над повышением качества предоставляемых услуг за счет повышения безопасностей пути, сокращения времени движения, повышения качества обслуживания, ремонта подвижного состава. Виктор Ребец также сообщил, что пик на железнодорожном сообщении Ереван-Тбилиси-Ереван ожидается на середину июня. При этом он добавил, что в местном сообщении компания несет убытки, что свойственно всем железным дорогам мира. «Это направление востребовано в стране и есть необходимость в его развитии», – добавил гендиректор.