Հայկական գյուղարտադրանքն ամենահամեղն ու էկոլոգիապես մաքուրն է և դրանում ԳՄՈ-ներ չեն պարունակվում, հայտարարել է Ագրարագյուղացիական միավորման նախագահ Հրաչյա Բերբերյանը` մեկնաբանելով ԶԼՄ-ներում հայտնված տեղեկություններն այն մասին, թե գյուղմթերքում պարունակվում են գենային-մոդիֆիկացված օրգանիզմներ: «Այն մարդիկ, ովքեր նման տեղեկատվություն են տարածում, խոչընդոտում են մեր գյուղացիների աշխատանքներին և ընդհանուր առմամբ տնտեսությանը»,-ընդգծել է նա:
Ըստ նրա, այսօրվա դրությամբ, ամբողջ աշխարհում, այդ թվում` Հայաստանում, օգտագործվում են միայն հետևյալ գենային-մոդիֆիկացված մթերքները` սոյա, ցորեն, եգիպտացորեն:
Այս առնչությամբ Հրաչյա Բերբերյանը հավելել է, որ նման «անբարյացկամ» մարդիկ մի քանի տարի առաջ ևս փորձել են վնասել երկրի տնտեսությանը: «Մենք պարզել ենք, որ կային երկու կանայք, որոնք ունեին միջազգային կազմակերպություններից ստացված տեղեկատվություն: Մենք կպարզենք, թե այս անգամ ով է նման գործունեություն փորձում ծավալել»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով տեղական շուկայում իրացվող պոմիդորի սորտերին, որոնք ստացվում են սելեկցիայի արդյունքում, և որոնք իրենց որակական և համային հատկանիշներով առաջ են բերում քաղաքացիների դժգոհությունը, Հրաչյա Բերբերյանն ասել է, որ դրանք տեխնիկական սորտեր են: Ըստ նրա, վերամշակող ընկերությունները ներկայացնում են հենց այդ սորտերի պահանջարկ, քանի որ դրանց միջուկն ավելի «մսալի» է: «Նման պոմիդորներից հնարավոր է ստանալ ավելի շատ տոմատի մածուկ, քան հյութալի սորտերից»,-ասել է նա:

Армянская сельскохозяйственная продукция самая вкусная и экологически чистая и в ней не содержится ГМО, заявил глава Аграрно-крестьянского объединения Грачья Берберян, комментируя появившуюся в СМИ информацию о том, что в ней содержатся генно-модифицированные организмы. «Люди, распространяющие такую информацию, вредят работе наших сельчан и экономике в целом», – подчеркнул он.
По его словам, на сегодняшний день во всем мире, в том числе и в Армении используются лишь следующие генно-модифицированные продукты – соя, пшеница, кукуруза и рапс.
В связи с этим Грачья Берберян добавил, что такие «недоброжеатели» несколько лет назад также попытались навредить сельскому хозяйству страны. «Мы выяснили, что ходили две женщины со стопкой информации из международной организации. Мы разберемся, кто это делает на этот раз и не допустим, чтобы их очернили», – сказал он.
Касаясь реализуемых на местных рынках сортов помидоров, полученных в результате селекции, которые вызывают недовольство у граждан по их качественному и вкусовому составу, Грачья Берберян пояснил, что это технические сорта. По его словам, перерабатывающие компании предъявляют спрос именно на эти технические сорта в силу высоко содержания в них необходимой, более сухой мякоти. «Из таких помидоров можно получить больше томатной пасты, чем из сочных столовых сортов». – сказал он.