Այլ հավասար պայմաններում, երբ երկրի տնտեսության ոլորտում կայունություն է, ազգային արժույթի ոչ մեծ արժեզրկումը նպաստում է արտահանման խթանմանը, մայիսին 30-ին տեղի ունեցած մամլո ասուլիսում հայտարարել է տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանը: «Թույլ» արժույթով արտահայտված գները ավելի մրցունակ են, հետևաբար, ավելի իրացվող: Սակայն, պետք չէ գերագնահատել այդ հնարավորությունը, քանի որ հուսալ, որ առանց արտադրանքի ու ծառայությունների որակը բարձրացնելու արժեզրկումը փրկարար օղակ կդառնա մեզ համար, սխալ կլինի»,-ասել է նա:
Նշենք, որ ապրիլից սկսած Հայաստանի արժույթի շուկայում նկատվում է ազգային արժույթի կայուն արժեզրկում, որի փոխարժեքը ԱՄՆ դոլարի համեմատ վերջերս հատեց 1 դոլարի դիմաց 400 դրամի սահմանը:
Մանասերյանը հորդորեց արտահանողներին առաջին հերթին ուշադրություն դարձնել արտադրվող ապրանքի որակի վրա: «Մեզ լավ շանս է տրված այս ընթացքում օգտվել բացվող հնարավորությունից, մասնավորապես, վերամշակող արտադրության զարգացման հաշվին, բարելավել մեր մրցակցային դիրքերը»,-ասել է տնտեսագետը:

30 Май 2012 - 10:29 AMT
Татул Манасерян советует экспортерам не возлагать надежду на обесценивающийся драм, а повышать качество своей продукции
При иных равных условиях, когда в экономике страны наблюдается стабильность, небольшая девальвация национальной валюты – драма, содействует возможностям экспорта, сказал 30 мая на пресс-конференции в Ереване высказал доктор экономических наук, профессор, руководитель исследовательского центра «Альтернатива» Татул Манасерян. «Цены, выраженные в «слабой» валюте, делают товар более конкурентоспособным и, следовательно, реализуемым. Однако не стоит переоценивать эти возможности, поскольку без повышения качества отечественных товаров и услуг, надеется, что девальвация будет для нас спасательным кругом – не верно», – подчеркнул он.
Надо отметить, что, начиная с апреля, на валютном рынке Армении наблюдается стабильная девальвация национальной валюты, обменный курс которой по отношению к доллару США за последнее время пересек предел в 400 драмов/$1.
В этом контексте Татул Манасерян призвал экспортеров в первую очередь обратить внимание на конкурентоспособность производимых товаров, в частности, за счет повышения качества. «Нам же дан хороший шанс в этот промежуток времени, чтобы воспользоваться этими возможностями и, в частности, за счет развития перерабатывающей промышленности, улучшить наши конкурентные позиции», – добавил экономист.