ՀՀ կառավարությունը մայիսի 31-ին կայացած վերջին նիստում հաստատել է 2013-2015թթ Հայաստանի պետական պարտքի կառավարման ռազմավարական ծրագիրը:
Ինչպես հաղորդել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, սթրես-թեստերի հիման վրա իրականացվել է վերլուծություն, որի համաձայն, խնդիրներ չեն լինի և պետական պարտքը «կկառավարվի»` կրճատման կանոնավոր միտումների համաձայն:
2012թ Հայաստանի արտաքին պետական պարտքը հասնում է 3.9 միլիարդի, իսկ արդեն մյուս տարի կանցնի 4 միլիրադը: 2014թ Հայաստանի արտաքին պարտքը կշարունակի մեծանալ և կանցնի 4.2 միլիարդը, սակայն ՀՆԱ-ում արտաքին պարտքի բաժինը 2012թ 36.6 տոկոսից կկրճատվի` 2015թ հասնելով 34 տոկոսի:

Правительство Армении на последнем заседании 31 мая одобрило стратегическую программу по управления государственным долгом на 2013-2015 гг.
Как сообщил министр финансов Армении Ваче Габриелян, на основе стресс-тестов было проведен анализ, согласно которому не будет проблем с его обслуживанием, и госдолг будет “управляемым” со стабильными тенденциями к сокращению.
Внешний государственный долг Армении в 2012 г. достигнет $3,9 млрд., а уже в следующем году перевалит за $4 млрд. Внешний долг Армении в 2014 г. продолжит расти и перешагнет отметку $4.2 млрд, но доля внешнего долга в ВВП страны сократится с 36,6% в 2012 г. до 34% в 2015 г.