Համաձայն Հայաստանի Սահմանադրության 55-րդ հոդվածի, երկրի վարչապետը նախագահ Սերժ Սարգսյանին կառավարության հրաժարականի մասին դիմում է ներկայացրել: Այս մասին գործող կառավարության վերջին նիստի ժամանակ հաղորդել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնը արդեն ժամանակավորապես զբաղեցնող Տիգրան Սարգսյանը:
«Սրան զուգահեռ մենք ձեզ հետ միասին պարտավոր ենք շարունակել իրականացնել մեր պարտականությունները` մինչ կառավարության ձևավորումը»,-ընդգծել է նա:
Այնուհետև Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է օրակարգը և սկսել հարցեր քննարկել: Այնուամենայնիվ, ինչպես տեղացի, այնպես էլ արտասահմանցի փորձագետները համոզված են, որ նոր կառավարության կուրսը լնելու է նախկինի շարունակությունը: Խոսքը մակրոտնտեսական կայունության ամրապնդման, եվրաինտեգրվելիս առաջընթացի ապապահովման և ԱՊՀ երկրների համագործակցության խորացման մասին է:
Տնտեսագիտական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, «Այլընտրանք» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Թաթուլ Մանասերյանը կարծում է, որ հետևողական քաղաքականության դեպքում մինչև տարեվերջ կհաջողվի խուսափել դրամ/դոլար գծով խիստ ցնցումներից: Նշենք, որ ապրիլից սկսած ազգային արժույթն աստիճանաբար արժեզրկվում էր, որի փոխարժեքը վերջերս հատեց մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց 400 դրամի սահմանը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի եվրաինտեգրման հարցին, ապա այդ հարցի վերաբերյալ բանակցությունները պաշտոնապես մեկնարկում են հունիսի 19-20-ին:
Իր հերթին Առևտրի գլխավոր տնօրինության, Եվրոպայի և կենտրոնական Ասիայի բաժնի պետ Լյուք Պիեր Դեվինյեն ասաց, որ Ազատ առևտրի վերաբերյալ ԵՄ հետ պայմանագրի կնքումը դրական ազդեցություն կունենա ոչ միայն հայկական բիզնեսի, այլ նաև հայ սպառողի վրա: Մասնավորապես, ըստ նրա, դա վերաբերվում է սննդամթերքի անվտանգության մակարդակի բարձրացմանը:
Այս առնչությամբ ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը իր հոդվածում նշել է, որ առաջիկա 2-3 տարիների ընթացքում Հայաստանը պետք է լարված և մարակրկիտ աշխատաքներ տանի եվրոպական ստանդարտներ ներդնելու ուղղությամբ, ինչի արդյունքում տնտեսությունը պետք է էականորեն որոկապես փոփոխվի: Վարչապետն ընդգծել է նաև, որ Հայաստանը միշտ էլ եղել է ԱՊՀ և «Եվրազես» մասշտաբներում տնտեսական կապերի խորացման ամենաակտիվ կողմնակիցներից մեկը:
Այսպիսով, պետության տնտեսության գոյատևման և նորմալ գործառնման հիմնական նախապայմանը, տնտեսական համագործակցության աշխարհագրության ընդլայնման առավելագույն հնարավորությունն է: Այս տեսանկյունից ԱՊՀ, «Եվրազեսի», հիմա արդեն ԵՄ հասարակարգի շրջանակներում ինտեգրացիոն գործընթացները Հայաստանը պետք է դիտարկի որպես փոխլրացնող:

В статье 55 Конституции РА отмечается: «Президент республики назначает премьер-министра в десятидневный срок после принятия отставки правительства. Правительство формируется в двадцатидневный срок после назначения премьер-министра». А вот каким оно будет и какой курс возьмет, это еще предстоит узнать. Тем не менее, как местные эксперты, так и иностранные больше чем уверенны в том, что новый курс нового правительства будет продолжением уже взятого. В частности, речь идет об укреплении макроэкономической стабильности, сокращения дефицита госбюджета, эффективное управление внешним госдолгом в сторону его сокращения, а также обеспечение прогресса на пути евроинтеграции и углубления сотрудничества в рамках сотрудничества со странами СНГ. Так доктор экономических наук, профессор, руководитель исследовательского центра «Альтернатива» Татул Манасерян считает, что в случае реализации последовательной политики со стороны нового правительства Армении к концу года удастся избежать серьезных потрясений как по линии поведения драм/доллар, так и по линии инфляции, несмотря на политические факторы – уже прошедшие в мае текущего года парламентским выборам и подготовку к президентским в феврале 2013 года.
Что же касается вопросов евроинтеграции и начатых реформ для достижения конечно цели – присоединения к договору о свободной торговле с ЕС, то официальный старт переговоров запланирован на 19-20 июня в Брюсселе. В связи с этим руководитель департамента генеральной торговой дирекции, начальник отдела Европы и Центральной Азии ЕС Люк Девиньен подчеркнул, что присоединение Армении к договору о свободной торговле положительно скажется не только на работе бизнеса, от этого выиграет и армянский потребитель. В частности, по его словам, это касается внедрения стандартов по повышению безопасности продуктов питания. При этом он выразил надежду, что новое правительство Армении продолжит реализацию начатых в рамках этих переговоров реформ по улучшению бизнес и инвестиционного климата в стране.
В связи с этим премьер-министр Армении Тигран Саркисян в своей статье, опубликованной в «ВЕДОМОСТИ» отметил, что в ближайшие два-три года Армению ждет напряженная скрупулезная работа по внедрению европейских стандартов, в результате чего экономика должна пройти через серьезные качественные перемены. По его словам, в результате соглашение о свободной торговле с ЕС обеспечит значительный прогресс Армении, существенно увеличит экспорт и импорт, значительно сократит внешнеторговый дефицит. Одновременно премьер отмечает, что Армения всегда являлись активными сторонниками углубления экономических связей в масштабах СНГ и «Евразэс».
Таким образом, главное условие выживания и нормального функционирования экономики государства — максимально возможное расширение географии экономического сотрудничества. С этой точки зрения интеграционные процессы в рамках СНГ, «Евразэс», а теперь и Европейского сообщества Армения должна рассматривать как взаимодополняющие.