«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ առաջին բանկն է Հայաստանում, որը հավաստագրվել է Visa ընկերության կողմից` ինտերնետի համաշխարհային ցանցում միջազգային վճարման քարտերի էքվայրինգ իրականցնելու նպատակով:«Ինտերնետ-էքվայրինգը Հայաստանի համար նշանակալի է այն առումով, որ այն կնպաստի երկրում էլեկտրոնային առևտրի հատվածի զարգացմանը, ինչպես նաև կօգնի առևտրի և սպասարկման ձեռնարկություններին մուտք գործել էլեկտրոնային առևտրի համաշխարհային շուկա, իսկ հաճախորդներին` առավել ակտիվ օգտագործել իրենց քարտերը»,-հունիսի 5-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայատարարել է «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Արմեն Խանդկարյանը:
Ըստ նրա, բանկի համագործակցությունը միջազգային վճարային համակարգի հետ երկար պատմություն ունի, երբ «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ դարձավ Հայաստանում այս վճարային համակարգի առաջին կիրառողը և սկսեց Visa քարտերի արտադրություն: «Արդեն 10 տարի է մենք փորձում ենք նոր արտադրանք մատուցել: Շատ կարևոր էր, որ զուտ տեխնոլոգիական առումով, բանկն այնքան պատրաստ էր, որ կրկին հանրապետությունում դարձավ այդ ծառայությունը մատուցող առաջին բանկը, որն արդեն վաղվանից հասանելի կլինի մեր հաճախորդներին»,-ընդգծել է նա:
Ինչպես հաղորդել է Արմեն Խանդկարյանը, այսօրվա դրությամբ բանկում կա Visa քարտերից օգտվող մոտ 80 հազար հաճախորդ: Բանկն իրականացնում է նաև աշխատավարձերի հետ կապված մոտ 150 նախագծեր, իսկ այդ ոլորտում կուտակված փորձը թույլ կտա բանկին առաջատար դիրք զբաղեցնել մրցունակության դաժան պայմաններում:
Իր հերթին ԱՊՀ երկրներում (Հայաստան, Վրաստան և Մոլդովա) Visa բիզնեսի զարգացման գծով տնօրեն Իրինա Կամխաձեն հավելել է, որ ինտերնետ-էքվայրինգի նոր ծառայության ներդրումը ոչ միայն նոր հնարավորություններ կբացի հայկական ընկերությունների առջև` հանրապետության սահմաններից դուրս էլեկտրոնային առևտուր իրականացնելու համար, այլ նաև լավ խթան կհանդիսանա երկրի ներսում ևս այն զարգացնելու համար: Մասնագետը կարևորություն է տվել բանկի հաճախորդների և գործընկերների շրջանում ֆինանսական գրագիտության մակարդակի բարձրացմանը, ինչին և ուղղված են Visa-ի ջանքերը:

5 Июнь 2012 - 12:24 AMT
Клиенты «Арэксимбанка-группа Газпромбанка» уже завтра смогут воспользоваться услугой электронной коммерции
ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» стал первым банком в Армении, сертифицированным компанией Visa на эквайринг карт международной платежной системы в глобальной сети Интернет.
«Интернет-эквайринг имеет важное значение для Армении с точки зрения того, что это приведет к увеличению безналичных расчетов, сокращению издержек предприятий, в частности, для малого и среднего бизнеса, и даст возможность клиентам более активно использовать свои карточки», – заявил 5 июня на пресс-конференции в Ереване генеральный директор ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» Армен Хандкарян.
По его словам, сотрудничество банка с международной платежной системой имеет давнюю историю, когда ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» стало первым принципиальным членом данной платежной системы в Армении (2002 год) и приступило к выпуску карточек Visa.
«Вот уже на протяжении 10 лет мы стараемся внедрять все новые продукты. Очень важно, что чисто технологически банк был настолько готов, что вновь стал первым в республике по предложению этой услуги, которая уже с завтрашнего дня будет доступна нашим клиентам», – подчеркнул он.
Как сообщил Армен Хандкарян, на сегодняшний день в банке имеется порядка 80 тыс держателей карточек Visa, выпущенных банком. Банк реализует порядка 150 крупных зарплатных проектов, а накопленный опыт в этой сфере позволит банку занимать лидирующие позиции в условиях жесткой конкуренции.
В свою очередь, менеджер по развитию бизнеса Visa в странах СНГ (Армения, Грузия и Молдова) Ирина Камхадзе добавила, что внедрение новой услуги Интернет-эквайринг не только откроет новые возможности перед армянскими компаниями по осуществлению электронной коммерции за пределами республики, но и послужит хорошим стимулом ее развития и внутри страны.
Специалист придала важность повышению финансовой грамотности среди партнеров и клиентов банка, а также госструктур, на что и будут направлены усилия Visa в ближайшей перспективе.