ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունն այս տարվա ընթացքում 45 միլիոն դրամի սոցիալական ներդրումներ է իրականացրել` Արմավիրի Քարակերտ, Լեռնագոգ, Շենիկ, Նոր Արտամետ և Արգինա գյուղերում ութ միավոր «Զենիթ» հակակարկտային կայանի արտադրման և տեղակայման համար:
Ընկերության մամուլի ծառայության հաղորդմամբ, հակակարկտային կայանի կառավարումն իրականացվում է ավտոմատ կերպով` բջջային հեռախոսից` GSM շարժական կապի միջոցով կիրառելով SMS հաղորդագրություններ: Վերջինիս տեխնիկական ապահովումը իրականացվում է ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերության կապի միջոցներով, ընդ որում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից հակակարկտային կայանների համար սահմանվել է կապի հատուկ սակագին: Կայանի ինքնավար աշխատանքն ապահովելու համար օգտագործվել է արևային էլեկտրասնուցման համակարգ:
2008-ից 2010 թթ. ընթացքում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ն այս ծրագրի իրականացման համար հատկացրել է 120 միլիոն դրամ, իսկ միայն 2012-ին` 45 միլիոն դրամ: Գյուղական համայնքներում 4 տարում ընդհանուր առմամբ 165 միլիոն ՀՀ դրամ գումարի ներդրումների միջոցով ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը ցանկանում է օգնել նվազագույնի հասցնել բերքի կորուստը և ապագայում գյուղացիների` կայուն զարգացման համար նպաստավոր պայմանների ստեղծմանը:
Հինգ գյուղում մոտ 90 տոկոս արդյունավետությամբ գործող հակակարկտային կայանների տեղադրման շնորհիվ ընդամենը մեկ տարվա ընթացքում Արմավիրի մարզում այժմ հնարավոր կլինի պաշտպանել 800 հեկտար մշակված հողատարածք: «Զենիթ» հակակարկտային կայանները մշակվել և արտադրվել են «Բարվա» ինովացիոն կենտրոնի կողմից` մտավոր և արդյունաբերական տեղական ռեսուրսների կիրառմամբ:

5 Июнь 2012 - 17:38 AMT
Компания “ВиваСелл-МТС” в этом году осуществила социальные инвестиции в размере 45 млн драмов на установление противоградовых станций “Зенит” в следующих селах Армавирской области: Каракерт, Леракерт, Лернагог, Шеник, Нор Артамет и Аргина.
В пресс-службе компании сообщают, что Управление противоградовой станцией осуществляется автоматически, с мобильного телефона посредством мобильной связи GSM с использованием SMS-сообщений.
Техническое обеспечение реализует компания “ВиваСелл-МТС”, при этом компания установила для противоградовой станции специальный тариф.
В течение 2008-2010 годов компания для реализации данной программы выделила 120 млн драмов, только в 2012году – 45 млн драмов.
Посредством инвестиций в размере 165 млн драмов “ВиваСелл-МТС” хочет помочь снизить до минимума потерю урожая и создать условия, способствующие стабильному развитию будущего сельчан.
Благодаря установлению в 5 селах противоградовых станций, действующих с 90% эффективностью, всего лишь за год, в Армавире уже сейчас будет возможно сохранить 800 гектаров обработанных земельных участков.