ՀՀ Կենտրոնական բանկը ողջունում է երկրի բանկային շուկայում ինտերնետ-էքվայարինգի նոր ծառայության ներդրումը, հայտարարել է ՀՀ ԿԲ նախագահի տեղակալ Ներսես Երիցյանը: «Ինտերնետ-էքվայրինգը Հայաստանում էլեկտրոնային առևտրի զարգացման խթան է հանդիսացել` քաղաքացիների համար անհարժեշտ ապրանքների ձեռքբերման սպեկտրի ընդլայնման պայմաններ ստեղծելով, իսկ բիզնեսի համար` արտադրանքի իրացման համապատասխան ծախսերը կրճատելու»,-ասել է նա հունիսի 5-ին Երևանում:
«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ առաջին բանկն է Հայաստանում, որը հավաստագրվել է Visa ընկերության կողմից` ինտերնետի համաշխարհային ցանցում միջազգային վճարման քարտերի էքվայրինգ իրականցնելու նպատակով:
Ըստ նրա, ընդառաջ գնալով բիզնեսի պահանջներին` Հայաստանում այդ ծառայության ներդրման ուղղությամբ աշխատում է մի քանի բանկ, իսկ «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ առաջինն էր, որին հաջողվեց հաղթահարել բոլոր գործընթացները և այն ներկայացնել հանրությանը:
Այս առնչությամբ Ներսես Երիցյանը ներկայացրել է փորձագիտական գնահատականը, որի համաձայն էլեկտրոնային առևտուրը 2011թ արդյունքներով ամբողջ աշխարհում կազմել է 782 մլրդ ԱՄՆ դոլար, իսկ 2020թ-ին այդ թիվը կավելանա 10 անգամ: Ըստ ԿԲ նախագահի տեղակալ, դրան կնպաստի նաև Ինտերնետ օգտագործողների քանակի ավելացումը` նրանց թիվն աշխարհում ներկայումս մոտ 2.1 մլրդ է, իսկ Հայաստանում 2011-ի արդյունքների համաձայն հաշվառվում է ավելի քան 400 հազար ինտերնետ օգտագործող: Ինչ վերաբերում է վճարային քարտերից օգտվողներին, ապա 2012թ մայիսի 1-ի դրությամբ նրանց քանակը 1 մլն է:

Центральный банк Армении приветствует внедрение на банковском рынке страны новой услуги Интеренет-эквайринга, заявил заместитель председателя ЦБ РА Нерсес Ерицян.
«Интеренет-эквайринг послужит стимулом для развития электронной торговли в Армении, создавая для граждан необходимые удобства для расширения спектра возможностей по приобретению необходимых товаров, а для бизнеса – реализации производимой продукции с сокращением соответствующих расходов», – сказал он 5 мая в Ереване.
ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» стал первым банком в Армении, сертифицированным компанией Visa на эквайринг карт международной платежной системы в глобальной сети Интернет.
По его словам, идя навстречу требованиям бизнеса, в направлении внедрения этой услуги в Армении работает несколько банков, а ЗАО «Арэксимбанк-группа Газпромбанка» стало первым, кому удалось преодолеть все процедуры и представить ее общественности.
В связи с этим Нерсес Ерицян представил экспертную оценку, согласно которой электронная торговля по итогам 2011 года во всем мире составила 782 млрд долларов США, а уже к 2020 году это число увеличится в 10 раз.
По словам зампреда ЦБ РА, этому будет способствовать рост числа пользователей Интернет, сейчас в мире их порядка 2,1 млрд человек, а в Армении пользователей мировой сети по итогам 2011 года насчитывается более 400 тысяч.
Что же касается числа пользователей платежными картами, то по состоянию на 1 мая 2012 года, их число составило порядка 1 млн.