Եթե Հայաստանում շարունակվի «լողացող կուրսի» քաղաքականությունն, ապա այս համատեքստում չպետք է և սխալ է որևէ կանխատեսում կատարել` դրամի և ԱՄՆ դոլրաի փոխարկման վերաբերյալ, կարծում է ՀՀ ԿԲ նախկին նախագահ Բագրատ Ասատրյանը: «Եթե որևէ մեկը փորձում է կանխատեսել փոխարժեքը, մի հավատացեք նրան, եթե դա Աստված չէ»,-ասել է նա հունիսի 6-ին Երևանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ` պատասխանելով լրագրողների հարցերին:
Այս առնչությամբ Ասատրյանը նկատել է, որ ոչ մի «սարսափելի» բան տեղի չի ունեցել, քանի որ տարվա սկզբից Հայաստանի արժութային շուկայում դիտվում է դրամի դեվալվացիա, որը միջինում դեռ չի հասել 10 տոկոսի, ինչը լուրջ մտավախություն չի ներկայացնում երկրի տնտեսության համար: «Իհարկե, կան բացասական սպասումներ` կապված ինֆլյացիոն ճնշումների մեծացման հետ, սակայն այս տարին բավականին բարենպաստ է` ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին ճնշումների տեսանկյունից»,-մեկնաբանել է նա:
Միաժամանակ ԿԲ նախկին նախագահը կոչ է արել քաղաքացիներին շատ չմտահոգվել: «Խորհուրդ եմ տալիս ուշադիր հետևել, թե ինչպես է Հայաստանի Կենտրոնական բանկը ֆիքսում այս տատանումները և շարունակել ժպտալ, սիրահարվել և ամուսնանալ»,-ասել է նա:
Հունիսի 5-ին «ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ ԱՐՄԵՆԻԱ» ԲԲԸ-ում կայացել է 1,650,000 ԱՄՆ դոլարի առք և վաճառք` 411.03 դրամ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց միջին կշռված փոխարժեքով: Փակման գինը կազմել է 413 դրամ:

Если в Армении будет продолжена политика «плавающего курса», то в этом контексте не надо и не верно делать какие-либо прогнозы по отношению к поведению обменного курса драма к доллару США, считает экс-председатель Центрального банка Армении Баграт Асатрян. «Если кто-либо попытается прогнозировать обменный курс – не верьте ему, если это не сам Господь Бог», – сказал он 6 июня на пресс-конференции в Ереване, отвечая на вопрос журналистов о дальнейшем поведении расчетного курса.
В связи с этим Баграт Асатрян заметил, что ничего «ужасающего» не произошло, поскольку с начала года на валютном рынке Армении наблюдается девальвация драма, которая еще не достигла в среднем 10%, что не представляет серьезных опасений для экономики страны. «Конечно существуют отрицательные ожидания по повышению инфляционных давлений, но этот год достаточно благоприятный, как в отношении внутренних давлений, так и внешних», – пояснил он.
Одновременно экс-председатель Центрального банка Армении призвал граждан сильно не переживать. «Советую вам внимательно следить за тем, как Центральный банк Армении фиксирует эти колебания и продолжать улыбаться, влюбляться и жениться», – сказал он.